17. března 2023
Kategorie: Businessman

Proč vznikl Bitcoin a vše, co o něm potřebujete vědět

Bitcoin je digitální měna, která se využívá se pro nákup produktů a služeb. Tyto digitální měny nebo kryptoměny jsou tokeny generované sítěmi počítačů, které nahrazují tak známé měny. Platba kryptoměnou není totéž, co kreditní či kreditní kartou nebo PayPal, ApplePay, které elektronicky přistupují ke konvenčním měnám.

Každý bitcoin je takový počítačový soubor uložený v digitální peněžence v telefonu nebo počítači. Bitcoiny si můžete posílat navzájem s další osobou. Každá transakce je zaznamenána ve veřejné knize – blockchain. Celé toto slouží pro sledování transakcí a zabránit lidem utrácet coiny, které nevlastní, vytvářet kopie nebo rušit transakce.

Jak získat bitcoiny?

Získat bitcoiny lze třemi způsoby:

  • Koupí
  • Přijímání bitcoinů z různých prodejů
  • Vytvoření počítačem

Pro vytvoření nového bitcoinu se využívá proces zvaný „těžení“. K tomu potřebujete počítač, nejlépe počítače. Nutno ovšem podotknout, že v dnešní době už je tento proces na takové úrovni, že už se příliš moc nevyplatí. Proč? Součty pro generování nových bitcoinů jsou každým dnem obtížnějšími a těžba bitcoinu může trvat měsíce, roky. To v dnešní době plného zdražování energií příliš nechceme, že?

Co dělá bitcoiny žádanými?

Dříve se hodnota bohatství udávala zlatem nebo diamantem, v dnešní době už k tomu můžeme přiradit i kryptoměny. Konkrétně bitcoiny jsou na takové úrovni, že jsou lidé s nimi obchodovat různé zboží a služby, včetně hotovosti. Co ovšem dělá Bitcoinem speciálním je způsob hrazení platby. Tato platba, i když transakce je zaznamenána, tak nikdo nezjistí, kdo byl opravdu plátcem. Hodnota bitcoinu vzrostla prudce krátce po tom, co se Elon Musk prohlásil za zastáncem této měny.

Hodnota kryptoměny kolísala, ale nyní se drží docela nahoře

Jak už jsme psali, tak každá transakce je zaznamenána online, jenomže její padělání nebo falešné utrácení za cizí, je téměř nemožné. Na svou bitcoinovou peněženku si musíte ale dávat pozor, pokud ji ztratíte, většinou to bývá nenávratný proces.

Hodnota bitcoinu se od svého založení různě měnila. Největší nárust zaznamenala v r. 2021, kdy zatím dosáhla svého maxima. Nyní se hodnota pohybuje nad vyšší polovinou téhož rekordu. Nicméně je to pořád stále vysoká hodnota. Své pochybnosti vyjádřil šéf Anglické banky Andrew Bailey.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: