11. února 2022
Kategorie: Businessman

Co je micromanagement a jak ho přestat dělat?

O micromanagementu se většina lidí vyjadřuje spíše negativně. Jedná se o takový způsob řízení týmu nebo organizace, kdy se vedoucí soustředí na malé cíle místo na ty dlouhodobé a snaží se své podřízené mít neustále pod drobnohledem. Přesto, že by se mu úspěšný podnikatel měl snažit ze všech sil vyhnout, není tomu tak.

Typické znaky micromanagementu

Přistihli jste se u toho, že kontrolujete každý krok svých podřízených, zkoumáte jejich práci ze všech úhlů, kritizujete je za maličkosti, chcete znát každý detail o projektu, na kterém váš tým pracuje, opomínáte jejich úspěchy a často vás napadá myšlenka, že co si neuděláte sami, to nestojí za nic? Pak to vypadá, že provozujete přímo učebnicový micromanagement.

Dalším typickým znakem mikromanažera je neschopnost delegovat úkoly, takže se často zavalí zbytečnou prací, kterou za ně může klidně udělat někdo jiný. Zaměřováním se na detaily se celý tým brzdí a výrazně klesá jeho motivace cokoliv dělat, protože ví, že za svou snahu stejně nikdy nezíská uznání. Potvrzují to i čísla – z výzkumů vyplývá, že u 55 % lidí se pod dohledem mikromanažera výrazně zhoršila produktivita a u 68 % se snížila pracovní morálka.

Jak s tím přestat?

Prvním krokem k tomu, abyste s mikromanagementem přestali, je přiznat si, že se vás tento problém týká. Snažte se vybudovat si důvěru ke svým zaměstnancům. Neznamená to, že budete donekonečna omlouvat jejich chyby, ale dejte jim šanci prokázat, že si vaši důvěru zaslouží. Můžete si také vzít na pár dní dovolenou a během této doby požádat někoho, aby vás zastoupil.

Naslouchejte svým zaměstnancům, je dost dobře možné, že do projektu a do své práce vidí lépe než vy. A nezapomeňte je chválit za jejich úspěchy, i když si třeba myslíte, že by mohli pracovat efektivněji. Snažte se zavést jednoduchá, ale jasná pravidla a soustředit se na dlouhodobější výsledky. To, co by vás mělo zajímat, jsou splněné plány, ne to, co k nim vedlo.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: