24. února 2025
Kategorie: Zvědavec

Proč vyplazujeme jazyk? Zajímavá fakta o gestu, které děláme od dětství

Vyplazování jazyka je univerzálním gestem, které používají děti i dospělí. Může vyjadřovat radost, soustředění, výsměch nebo dokonce náklonnost. Ale proč to vlastně děláme? Co na to říká věda, kultura a historie? Pojďme se na tento zajímavý fenomén podívat blíže!

Přirozený reflex od narození

Vyplazování jazyka je jednou z prvních věcí, které novorozenci dělají. Vědci se domnívají, že jde o přirozený reflex, který souvisí se sacím reflexem. Když miminka vidí někoho, kdo na ně vyplázne jazyk, často instinktivně odpoví stejně. Tento mechanismus napodobování je důležitý pro jejich vývoj a pomáhá jim učit se sociálním interakcím.

Zajímavé je, že podobné chování se objevuje i u některých primátů, což naznačuje, že vyplazování jazyka může mít evoluční základ.

Znamení soustředění a námahy

Určitě jste si všimli, že děti (a někdy i dospělí) při kreslení, psaní nebo jiných složitých činnostech vyplazují jazyk. To není náhoda! Neurologové zjistili, že jazyk a jemná motorika rukou jsou propojeny v mozku. Když se soustředíme, některé části našeho mozku, které řídí jazyk, mohou být aktivovány společně s těmi, které kontrolují pohyb rukou.

Proto když se snažíme o něco precizního, náš mozek „zapomene“ držet jazyk pod kontrolou a my ho mimoděk vyplázneme.

Gesto vzdoru a legrace

Vyplazování jazyka je univerzální způsob, jak někomu dát najevo hravost, provokaci nebo lehký vzdor. Děti ho často používají jako způsob, jak škádlit kamarády nebo dospělé.

V některých kulturách je ale toto gesto považováno za neslušné, zatímco jinde má pozitivní význam. Například na Novém Zélandu Maorové vyplazují jazyk během tradičního tance haka, kde symbolizuje sílu a zastrašení protivníka.

Vyplazování jazyka ve sportu a umění

Sportovci často nevědomky vyplazují jazyk při maximální koncentraci. Legendárním příkladem je basketbalista Michael Jordan, který měl tento zvyk při driblování nebo střelbě. Podobně to dělali i další sportovci, což potvrzuje, že jazyk je úzce spojen s motorickou kontrolou a soustředěním.

Ani umění se vyplazování jazyka nevyhýbá. Asi nejznámější fotkou s tímto gestem je snímek Alberta Einsteina, který v roce 1951 vyplázl jazyk na fotografa. Tento ikonický obrázek se stal symbolem rebelství a nekonvenčního myšlení.

Biologické důvody a spojení s emocemi

Vyplazování jazyka není jen věcí kultury nebo zvyku, ale má i biologický základ. Jazyk je propojen s limbickým systémem mozku, který řídí emoce. Když jsme vzrušení, soustředění nebo pobavení, naše tělo reaguje různými způsoby – a jedním z nich je i pohyb jazyka.

Navíc je jazyk plný nervových zakončení a vyplazení může být i podvědomým způsobem, jak snížit napětí nebo stres. Někteří lidé si dokonce při nervozitě jazyk olizují nebo okusují, což je další forma uvolnění.

Kdy je vyplazování jazyka problém?

Ačkoliv je vyplazování jazyka běžné a normální, v některých případech může signalizovat zdravotní problém. U dětí může časté vyplazování naznačovat potíže s motorikou nebo neurologické poruchy, například Downův syndrom nebo poruchy řeči.

U dospělých může být nekontrolovatelné vyplazování jazyka spojeno s tiky nebo poruchami nervové soustavy, například Tourettovým syndromem. Pokud si někdo všimne, že vyplazuje jazyk příliš často a bez zjevné příčiny, je dobré se poradit s lékařem.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: