10. února 2023
Kategorie: Sportovec

Proč se vyplatí běhat?

Jakákoliv vyvinutá fyzická aktivita prospívá našemu tělu. Zejména běhání má nespočet výhod. Ne každý patří k příznivcům této sportovní činnosti. Mohou za to především indispozice, špatná fyzická kondice a stav těla, ale nikde není psáno, abyste běhali maraton nebo intenzivně mimo své schopnosti závodnickým tempem.

Je vědecky dokázáno, že už 20 minut běhu denně nebo 120-150 minut středně až intenzivní aktivity týdně, zlepší činnost srdce a dobře procvičí svaly v těle. Pro tuto činnost potřebujete pouze kvalitní běžeckou obuv, další vybavení už je pouze na vás (chytré hodinky pro sledování tepu, potítko, a další).

Pro zlepšení zdravotního stavu je potřeba běhat dostatečně rychle, abyste zvýšili tepovou frekvenci, a přitom stále byli schopni konverzovat. Postupně navyšujte tempo, abyste navýšili výkon a schopnosti vašeho těla.

Běháním pro lepší srdce a kosti

Běh je skvělé kardio cvičení pro srdce, postupem času pumpuje srdce efektivněji. Běh udržuje tepny elastické, což má za výsledek hladší proudění krve. A to není vše! Tato činnost snižuje krevní tlak a špatný (LDL) cholesterol, což snižuje riziko srdečních onemocnění.

Běháním posilujeme také kosterní systém, což zvyšuje kostní minerální hustotu (BMD). Čím vyšší máme tuto hodnotu, tím silnější kosti máme. Snižuje se tak riziko osteoporózy, pádů a zlomenin v průběhu stárnutí.

Pomáhá s hubnutím a zpomaluje proces stárnutí

Jednou z nejlepších sportovních činností pro spalování tuků je běhání. Podle výzkumů dokáže jedinec s vahou 73 kg spálit za hodinu běhání přibližně 600 kalorií při rychlosti 12 km/h. Pokud toužíte po lepši postavě, rozhodně začněte běhat.

Běh zpomaluje ztrátu kostí a svalů související s věkem. Maximální aerobní kapacita (VO2 max) obvykle klesá o 10 % za dekádu, od poloviny 20. let. Běhání dokáže tento pokles zastavit.

Zlepšuje práci mozku a dodává emocionální i psychickou pohodu

Běhání a další aerobní činnosti zlepšují práci mozku. Spouštějí růst mozkových buněk v hipokampu (část zodpovědná za učení a paměť). Nelze opomenout na oblasti mozku řídící:

  • Pohyb
  • koordinaci
  • dlouhodobou paměť

Při běhání se uvolňují hormony štěstí – endorfiny. Pokud zvolíte delší trasu, tak vám pomůže vyčistit a protřídit mysl. Krom toho vám může běh instantně zvýšit náladu a navodit tak pocit pohody.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: