01. září 2008
Kategorie: Sportovec

Slavní fotbalisté: Petr Čech

14. říjen 2006 byl pro Petra osudovým dnem, dnem na který by asi nejradši zapomněl. Jeho Chelsea hrála zápas na hřišti Readingu. A on odchytal jen 22 vteřin. Při souboji o míč se totiž srazil se Stephenem Huntem, od kterého dostal velkou ránu do hlavy. S Čechem to vypadalo hodně zle, odnést ho museli na nosítkách a následně byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zdálo se, že by se jeho kariéra mohla zadrhnout, ale Petr Čech se ze všeho dostal, stal se mnohem silnější a odolnější, jeho výkonnost šla ještě výš a je jedním z nejlepších gólmanů planety. Dnes už mu tento den připomíná jen helma, kterou Petr má na hlavě při každém zápase.

Petr Čech – Začátky mistra

Malý Peťka přišel na svět 20. 5. 1982. Jeho rodištěm se stalo západočeské město Plzeň. S fotbalem začínal jako sedmiletý chlapec, když navštěvoval 2. třídu základní školy. S kariérou začal v klubu Škoda Plzeň, který se poté přejmenoval na současný název Viktoria Plzeň. Nevykonával ovšem hned post brankáře, ale nastupoval jako útočník. Když ale ve svých 10–ti letech na tréninku nastoupil jako gólman, trenérovi se zde natolik zalíbil, že už zůstal chytat natrvalo. Na konci 9. třídy se vytáhl na 196 centimetrů, v brance se neustále zdokonaloval a začal být na očích. Vyhlédl si jej agent Pavel Zíka, se kterým spolupracuje dodnes a začal nastupovat v reprezentačním dresu do 15-ti a 16-ti let. Na mistrovství Evropy šestnáctek byl dokonce vyhlášen nejlepším brankářem turnaje.

Petr Čech – Gambrinus liga

Jeho prvním klubem v české lize byly Blšany. Zde přestoupil v roce 1999 z rezervy Plzně, kde by se do prvního týmu prosazoval těžko. Ve své první sezoně toho sice moc neodchytal, ale svůj prvoligový debut měl v říjnu na Letné, proti nejlepšímu českému klubu. V dalším ročníku už byl Petr týmovou jedničkou a ve 26 utkáních dokázal vychytat sedmkrát čisté konto. Jeho obrovský talent nemohl zůstat bez povšimnutí. Dlouho taky nezůstal.

Čecha si jako týmovou dvojku vyhlédla Sparta Praha. Devatenáctiletý gólman do hlavního města putoval za 20 milionů korun. Spartě se ovšem nedařilo, proto trenér Hřebík po třetím kole začal míchat se sestavou a do branky postavil mladého Petra. Čech v lize exceloval, v 10-ti duelech po sobě nedostal gól, ten přišel až po jeho chybě proti Bohemians. K tomu se přidaly výborné výkony v Lize mistrů a po sezoně se stěhoval znovu.

Petr Čech ve Francii

Tentokrát přestoupil za pět milionů Euro do klubu Stade Rennes, přestup byl zpečetěn 9. července roku 2002. Už v té době se o Petra zajímaly větší kluby, ale on vzhledem k jeho věku, 20 let, chtěl na velký přesun ještě počkat. A Francii si vybral správně. Během 70-ti utkání, které zde odchytal se stal vyspělejším, odolnějším a dokázal se osamostatnit. V první sezoně se jeho klub zachránil až v posledním kole, ale ve druhé už svými výkony pomohl ke klidnému středu v tabulce. Čech šel opět hodně nahoru a už začátkem roku 2004 podepsal životní a pohádkovou smlouvu s londýnskou Chelsea. Sezonu ještě dochytal v Rennes, ale poté už se stěhoval do Anglie.

Petr Čech a Chelsea

V Londýně podepsal kontrakt téměř za půl miliardy korun. Jeho délka byla pět let. Vyhlédl si jej kouč Mourinho, jedničkou byl pro Granta i Scolariho. Hned na začátku angažmá vyhrál souboj o post jedničky s Italem Cudicinim a stabilně nastupuje od začátků zápasů. A hned úvod jeho angažmá se mu povedl : v desíti zápasech inkasoval pouze dvakrát. A Petr svou první sezonu zakončil titulem v Premier League, který zopakoval i v následujícím ročníku. V témže roce navíc přidal i vítězství v Ligovém poháru a v Superpoháru. Chelsea poté v lize dvakrát obsadila druhé místo.

Zároveň se v roce 2008 v Moskvě střetli s Manchesterem United ve finále Ligy mistrů, které ovšem Čech a spol. na penalty prohráli. V témže roce podepsal s týmem i nový pětiletý luxusní kontrakt. Do roku 2013 by si měl každý týden vydělat přes čtyři miliony korun. „Prodloužení mé smlouvy v Chelsea beru jako obrovskou čest a také jako ocenění mojí dosavadní práce v klubu.“ Tato slova Petr Čech poté pronesl a neskrýval obrovské nadšení z další spolupráce.

Petr Čech – S lvíčkem na hrudi

Za reprezentaci nastupoval již v mládežnických kategoriích, účastnil se Mistrovství Evropy do 16-ti i 18-ti let. S výběrem do 20-ti let se na Mistrovství světa v Argentině dostal až do čtvrtfinále. Jeho velký úspěch přišel s týmem lvíčat. V roce 2002 ve Švýcarsku se s týmem jednadvacítek stal evropským šampiónem. Ve finálovém penaltovém rozstřelu proti Itálii inkasoval pouze jednou a stal se tak hrdinou.

Dres reprezentačního áčka poprvé oblékl 12. února 2002. V tomto přípravném utkání jsme porazili Maďarsko 2:0. Pod trenérem Brücknerem nastupoval hned od začátku. Odchytal všechny kvalifikační zápasy na EURO 2004, kde s národním týmem postoupil. A na hlavním turnaji v Portugalsku podával oslnivé výkony a velmi pomohl týmu k bronzovým medailím. Poté se úspěšně kvalifikoval na MS 2006 v Německu. Zde se ale týmu nedařilo a Češi se loučili už po základní skupině. Stejný scénář se opakoval i na EURU 2008, kam se tým s Čechem v brance bez problémů probojoval. V rozhodujícím utkání turnaje proti Turecku ovšem přišla Čechova nejhorší minela v životě, kdy za stavu 2:1 neudržel lehký centr a bylo vyrovnáno. Než se z toho Češi vzpamatovali, přišel třetí gól a Petr s týmem si mohli balit kufry. Tento gól navíc televize Eurosport označila za největší kiks turnaje, ale Čech se ze všeho rychle oklepal a národní tým na něj opět může spoléhat.

Petr Čech a reklama

Tohle spojení k sobě jde velmi dobře. Reklama Petrovi vynáší hodně velké peníze. Můžeme ho vidět v televizních reklamách, v novinách či na billboardech. Spolupracuje s firmami Sport Invest nebo Marks&Spenser, kde propaguje sportovní oblečení. Dalším jeho velkým partnerem je firma Samsung, s níž má velmi dobrou smlouvu. Pomáhá propagovat také Českou spořitelnu. Asi nejvíce se podílí na spolupráci s firmou Adidas, se kterou například během EURO 2008 na Vídeňském kole v Prateru vytvořil svou obří pavoučí figuru.

Petr Čech – Rekordy a ocenění

Petr Čech se řadí mezi nejlepší brankáře světa, o první místo bývá porovnáván s Italem Buffonem a Španělem Casillasem. V české i anglické lize vytvořil nejdelší šňůru bez inkasované branky. Navíc v dresu Chelsea neinkasoval během sezony čtyřiadvacetkrát, čímž stanovil další rekord. V sezonách 2004-05 a 2006-07 se stal nejlepším brankářem Ligy mistrů. Mezinárodní asociace sportovních novinářů ho ocenila nejlepším světovým gólmanem za rok 2007. Mezi lety 2004 – 2007 získával Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu České republiky. Během těchto let se také dostal vždy mezi tři nejlepší brankáře světa, jednou dokonce zvítězil. To ale ani zdaleka nejsou všechna jeho individuální ocenění, kterých dosáhl. Mimo jiné také patřil do mnoha All – Stars týmů v nejrůznějších soutěžích. Osobní úspěchy Petrovi stále dále a rychle přibývají.

Petr Čech – Info

Tento 196 centimetrů český hrdina je nejčastěji přezdívaný jako Čechíno. V anglické lize od spoluhráče a velkého kamaráda Johna Terryho také dostal přezdívku Big Pete – Velký Petr, což on určitě je jak svou výškou, tak hlavně osobností. Váží 90 kilogramů a při zápasech nosí helmu. Petr je ženatý, se svou manželkou Martinou se jim 23. ledna 2008 narodila dcera Adélka.

Petr Čech právem patří mezi nejuznávanější sportovce na světě. Už odmala si jde za svým cílem, je velmi rozumný a vše s přehledem zvládá, jeho velká sláva mu nestoupá do hlavy. My Češi, můžeme být na Péťu patřičně hrdí!

Zdroj / foto: irishtimes.com.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: