29. října 2021
Kategorie: Sportovec

Fenomenální Mario Lemieux: zrozen pro lední hokej

Těžko byste mezi hokejisty hledali někoho, kdo se alespoň přiblížil nepřekonatelnému Waynu Gretzkému. Ani Jaromír Jágr, přestože to vypadá, že bude hrát hokej až do důchodu, se legendárnímu číslu 99 nemůže rovnat, alespoň pokud jde o statistiky. Srovnání snese jediný hokejista, také Kanaďan, který v době svého draftování do NHL prakticky neuměl anglicky, protože se narodil ve frankofonním Montrealu. Mario Lemieux, největší tučňák všech dob. Mimochodem, frankofonní Kanaďané ho mají za nejlepšího hokejistu vůbec, zatímco ti anglofonní preferují Gretzkého.

Jeden klub v srdci

Z fanouškovského pohledu je Lemieux naprostým prototypem dokonalého hráče. Celou svou profesionální kariéru, tedy více než 900 zápasů, strávil v jediném týmu, Pittsburghu Penguins, se kterým zažil krásné i krušné časy. Když Tučňákům začalo v sezoně 1998/99 téci do bot a reálně hrozilo, že slavný tým zbankrotuje, Lemieux se jej se svými obchodními partnery rozhodl zakoupit, čímž Tučňáky de facto zachránil před úpadkem.

Velký talent, chatrné zdraví

Už jsme zmínili, že Mario Lemieux má skvělé statistiky. Vždyť hned ve své první sezoně v NHL nasbíral neuvěřitelných 100 bodů za 43 gólů a 57 asistencí. Jeho talent však bohužel nemohl zcela vyniknout, protože ho brzdila častá zranění. Kariéru mu předčasně ukončilo závažné nádorové onemocnění, Hodgkinův lymfom, kvůli němuž dvojnásobný vítěz Stanley Cupu nedohrál sezonu 1996/97. Na led se sice v roce 2000 dokázal vrátit, až do úplného konce kariéry v roce 2006 však spíše jen paběrkoval a byl stínem sebe sama.

Dva Stanley Cupy i olympijské zlato

Přes zdravotní trable patří Lemieux mezi úspěšné hokejisty, Stanley Cup vyhrál dvakrát jako hráč a třikrát jako majitel klubu. Může se pochlubit také zlatou medailí z olympiády v roce 2002 a celou řadou individuálních ocenění, například:

  • Šest Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL
  • Tři Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL
  • Čtyři Lester B. Pearson Award pro nejužitečnějšího hráče podle hlasovaní samotných hráčů
  • Dvě Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off

Zdroj / foto: nhl.com.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: