12. října 2019
Kategorie: Hazardér

Jak na poker: No-Limit Texas Hold’em

V No-Limit Hold’em pokeru jde především o strategii, základní taktické schopnosti užitečné ve všech variacích pokeru, ale také o intenzivní psychologii…

Nejprve se zaměříme na obecnou strategii, později vás seznámíme s detaily této nejvíce hráne modifikace. Avšak předtím než vstoupíte do no-limit hry, měli byste vědět, co ve hře můžete očekávat.

  1. Kdo jsou moji protivníci?
  2. V kolika hrách dojde až na ukázání karet?

Obecně se mluví o čtyřech typech hráčů: opatrný-pasivní, opatrný-agresivní, uvolněný-pasivní a uvolněný-agresivní. První výraz charakterizuje počet startovních kombinací, které tento typ hraje a druhý výraz popisuje styl, kterým hráč sází. V no-limit Hold’em můžeme rozdělit opatrného-agresivního hráče do dvou skupin:

  1. Hráči, kteří hledají akci
  2. Vážní hráči

Typy soupeřů

Prohlédněme si tedy blíže jednotlivé typy: Opatrný-pasivní: Tito hráči hrají velmi dobře limitovanou hru, ale v no-limit pokeru příliš peněz nevydělají. Většinou vyhrávají pouze tehdy, podaří-li se jim odhalit blaf protihráče. Nedokáží totiž optimálně využít sílu karet, které jsou jim rozdány. Pokud hrajete proti tomuto typu hráčů:

1. Udělejte velký blaf na flopu. Zvyšte sázku již před flopem a na flopu ji dále navyšujte bez ohledu na to, s čím vás soupeř dorovná.
2. Složte kary, jestliže se vám zdá, že má dobrou kombinaci. Pokud tito hráči vsadí menší množství žetonů, čekají nejspíše na další kartu. Pokud něco máte, vydržte ve hře. Pokud pak v dalším kole vsadí hodně, mají nejspíše velmi dobrou kombinaci.
3. Vezměte hru do vlastních rukou. Nepřehánějte vaše blafy. Pokud před flopem nemáte dobrou kombinaci, složte karty. Pokud vám však přijde kombinace dobrá, nebojte se sázku zvýšit a počkejte si na flop. Pokud vám nespadne žádná karta, kterou byste potřebovali, vzdejte to. Pokud se vám však poštěstí, vyždímejte z něj všechno, co má.

V podstatě můžete tyto hráče označit jako jakési „calling/folding“ stanice. Pokud proti takovému soupeři hrajete a prohráváte, děláte něco opravdu špatně. Tito hráči jsou běžní a lehce čitelní. Určitě jste již na nějaké z nich narazili.

Uvolnění nebo pasivní

Tito hráči neustále věří, že jejich soupeři blafují a dorovnávají tak sázky s druhými nejlepšími kombinacemi. To je ten nejlepší návod, jak v no-limit hře naprosto ztroskotat. V no-limit hrách tyto hráče příliš často neuvidíte, protože o své peníze velmi rychle přijdou. Je to kruté, ale je to pravda.

Uvolnění-agresivní (maniaci):

Tito hráči vyhrají velké množství her, ale pak se nechají nachytat jiným agresivním hráčem a o své finance v jedné nebo dvou hrách přijdou. Co tyto hráče odlišuje od dobrých uvolněných-agresivních hráčů je disciplína. Milují akci no-limit pokeru tak moc, že se velmi lehce nechají chytit do pasti. Podle nás jsou právě tito ještě vzácnější než hráči uvolnění-pasivní.

Silní uvolnění-agresivní hráči:

Tito hráči se zdají být bezhlavými maniaky, ale ve skutečnosti jsou velmi nebezpeční. Dokáží prohrát velké množství peněz, ale stejně tak dobře je umí získat zase zpátky. Nezřídka se jim podaří vyhrát ohromné banky. Dokáží velmi dobře přečíst své protivníky a pak vsadit v ten správný čas. Chcete-li se těmto soupeřům postavit, musíte je udolat jejich vlastním stylem hry. Pokuste se, aby se bank před flopem příliš nezvyšoval, nemáte-li krále(K) či esa(A) a nedopusťte, aby vyhráli každý bank. Pokud před flopem zvýšíte sázku, měli byste se pokusit získat pot ihned po flopu. Jednou z možností, jak se těchto hráčů zbavit je pokusit se je porazit v jedné velké hře. Tito hráči mají sklon hrát velké množství startovních kombinací, zvláště pak ve hře s menším počtem hráčů. Velmi často se jim pak podaří vyhrát s druhou nejlepší kombinací. Měli byste se pokusit je v podobných situacích přistihnout a vytěžit z dané situace co nejvíce. Pamatujte – nesmíte je nechat utéct jen tak.

Opatrní-agresivní:

Do této kategorie spadá většina lepších hráčů, které na internetu potkáte, a jejich styl a strategii byste se měli pokusit napodobit. Největším problémem těchto hráčů je, že se někdy nechají vyhnat příliš často ze hry a jejich styl je pak jasně čitelný. Procento hráčů, které se dostane až k „showdown“(zá­věrečnému ukázání karet). Je to jeden z rozhodujících pojmů ve hře no-limit. Poněvadž je v této hře blafování běžné, můžete si vydělat slušnou částku třeba kradením blindů. Tato strategie však ztroskotá, dorovnávají-li všichni vaše sázky až do riveru!

Předtím než začnete hrát na high-stake stolech a půjdete do hry opravdu tvrdě, měli byste věnovat pozornost počtu hráčů, kteří se dostanou až k závěrečnému showdown. Na internetu to můžete provést velmi jednoduše, neboť ani nemusíte sledovat hru. Jen necháte otevřené okno s příslušným stolem a zajdete se nasvačit a osprchovat. Vrátíte se za 20 minut a víte, do jaké hry se snažíte zapojit.

Typy startovních kombinací, které byste měli hrát Typy kombinací, které se hrají v no-limit pokeru jsou trochu jiné než ve verzi limitované. A to právě z důvodu tzv. „implied odds“. Kombinace jako K-Q ztrácí na své síle, protože nedokáží odolat velkému tlaku. I když vám na stůl spadne král, můžete stále prohrát proti trojici, dvěma párům, kombinaci A-K nebo také proti hráči, který čeká na svou kartu. S dobrými kombinacemi byste se měli pokusit získat bank již na flopu. Výjimkou jsou třeba situace, kdy tušíte, že má váš soupeř vcelku nadějnou kombinaci, ale nemůže vás s ní ohrozit (hrajete s A-K proti soupeřově K-J a na flop spadne král). Může také nastat situace, kdy máte téměř naprostou jistotu, že vyhrajete (na flop přijde K, K a 3 a vy držíte A-K. V těchto případech byste se měli pokusit vyždímat z vašich soupeřů co se dá.

Kolik vsadit?

Mnoho nováčků v no-limit pokeru zkrátka neví, kolik mají vsadit. Tedy, systém je jednoduchý. Snažíte se získat co nejvíce peněz od vašich protivníků, kteří mají „made“ hands, ale vy víte, že vaše kombinace je lepší. Snažíte se také potrestat hráče, kteří čekají na svou kartu, ale nechcete být lapeni do pasti.

Příklad: Představte si, že držíte 9–9 a na flop přijde A, 8 a 9. Jste si zcela a jisti, že váš oponent nemá 10-J. Měli byste vsadit částku, která se rovná velikosti banku. Důvodů je několik: Pokud čeká na kartu, která by dokončila jeho postupku, nechcete, aby se na další kartu mohl podívat zadarmo. Smůlu budete mít jen tehdy, drží-li váš soupeř dvě esa(A-A).

Příklad: Držíte kombinaci K-Qs (obě dvě karty ve stejné barvě, řekněme piky). Na flop přijde A, 9 a 5. Eso a 5 jsou také pikové. Do této hry byste určitě měli jít. Nesázejte příliš mnoho – jen tolik, aby karty položili protihráči, kteří nemají esou, ale zase dost, abyste přinutili dorovnat protihráče, který třeba drží A-Q. V tomto případě by byla vhodná sázka ve výši 1/3 banku. Touto cestou si můžete relativně levně počkat na svou kartu a potrestat protihráče, přijde-li vám ta správná karta do flush.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: