12. června 2020
Kategorie: Motorista

Neslavnější závody pro motorkáře bez pudu sebezáchovy

Každý motocyklový závod je zkouškou pro jezdce i jeho stroj. Nesoutěží jen s ostatními závodníky, ale také sami se sebou. Ale jen některé závody ženou tuhle premisu do extrému tak, jako trojice těch nejextrémnějších, které vám v dnešním článku představíme. Proslavily se mimo jiné těžkými zraněními i úmrtími svých účastníků. 

The SCORE Baja 1000

Tenhle offroad závod se koná každý listopad na mexickém poloostrovu Baja. Podobně jako dakarské rallye, o které se rozepíšeme dále, se závodu neúčastní jen motorky, ale náš článek se věnuje pouze jim. Tisícovka v názvu je odvozená od počtu mil, které je třeba od startu do cíle překonat. A rozhodně to není projížďka růžovou zahradou. Spíše naopak, vyprahlý členitý terén se i v listopadu pravidelně mění ve žhavé inferno, v němž jezdci trpí. A k úrazu pravidelně přicházejí i diváci, kteří se běžně pohybují příliš blízko trati.

Rallye Paříž-Dakar

Své ikonické jméno si závod ponechal, přestože se v důsledku afrických politických třenic nuceně přestěhoval do Jižní Ameriky. I tam patří mezi vůbec nejdelší rallye na světě, trasy obvykle měří těžko uvěřitelných 5 000 mil a jezdcům trvá dva týdny, než se jim podaří závod zdolat. Motorky bývají na tenhle závod speciálně upravovány a dovybaveny obrovskými přídavnými palivovými nádržemi. Těžké stroje se pak těžko ovládají a nehody jsou tu častější než jinde.

Isle of Man TT

Jde o jeden z nejstarších motocyklových závodů vůbec, poprvé se jel už v roce 1907. Často dostává nálepku legendární, a to zcela oprávněně. O život na něm už přišlo přes dvě stovky jezdců, přestože se jeho terén zdá zdánlivě mnohem snazší než u předchozích dvou závodů. Ale trať je plná ostrých a úzkých zatáček, které jsou ve velké rychlosti smrtelně nebezpečné. Přesto v něm nejrychlejší jezdci dosahují v některých pasážích rychlosti přes 300 km/h.

Do našeho hlavního žebříčku se po zralé úvaze prozatím nedostaly tyhle dva:

  • Erzbergrodeo Red Bull Hare Scramble
  • Pikes Peak International Hill Climb
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: