02. července 2021
Kategorie: Motorista

Nejlepší jezdci v historii Formule 1: rychlost a preciznost

Vybrat ty úplně nejlepší jezdce seriálu Formule 1 je prakticky nemožné. Při sestavování takového žebříčku je totiž třeba brát v potaz technické rozdíly mezi jednotlivými monoposty, způsob závodění v různých obdobích a také dobový kontext a kvalitu soupeřů, s nimiž se dotyční na závodních okruzích utkávali. Proto jezdce v našem žebříčku neřadíme, raději je uvádíme v abecedním pořadí.

Lewis Hamilton

Britský jezdec Lewis Hamilton na našem seznamu rozhodně nemůže chybět. Světový šampionát vyhrál celkem šestkrát, opanoval mimo jiné poslední tři ročníky v řadě. Poprvé se na vrchol dostal už v roce 2008 v pouhých třiadvaceti letech a od té doby vyrostl v komplexního pilota, který prakticky nemá slabiny. Jako mnozí další jezdci Formule 1, také Lewis začínal závodit už jako malý kluk na motokárách a už v devíti letech mu tehdejší šéf týmu McLaren předpovídal velkou budoucnost.

Ayrton Senna

Brazilská legenda triumfovala v celkovém hodnocení sice jenom třikrát, vždy v barvách stáje McLaren, ale zařazení do tohoto seznamu si rozhodně zaslouží. Proslul zejména svým odhodláním a profesionalitou, ale také brzkým skonem – zahynul při tragické nehodě na Velké ceně San Marina v roce 1994, ale v srdcích mnoha fanoušků žije dodnes.

Michael Schumacher

Poslední dobou se o slavném německém jezdci píše spíše v souvislosti s jeho zdravotním stavem, faktem nicméně zůstává, že jako závodník rozhodně patří k těm nejlepším v historii. Světový šampionát vyhrál dokonce sedmkrát, nejprve dvakrát v barvách stáje Benetton, pak pětkrát v řadě v monopostu Ferrari. Mezi roky 2000 a 2004 mu v celém seriálu nikdo nemohl konkurovat. Po dvouleté pauze započaté v roce 2007 už se Schumacherovi příliš nedařilo a kariéru ukončil třináctým místem z roku 2012, sezonu odjezdil v monopostu Mercedes.

Na tento krátký seznam se jen těsně nedostali další skvělí jezdci, například:

  • Juan Manuel Fangio
  • Stirling Moss
  • Alain Prost
  • Jackie Stewart
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: