15. října 2021
Kategorie: Motorista

Dobrodruzi za volantem: nejlepší jezdci rallye všech dob

Rallye je divácky velmi atraktivní motoristický sport, který je v posledních letech poněkud zatlačován do pozadí závody MotoGP a formulí. Snad proto, že při nekonečném kroužení na závodním okruhu je snazší vytvořit kvalitní televizní přenos.

Celá řada lidí si ale myslí, že jezdci rallye se těm z formulí snadno vyrovnají, a možná je dokonce v mnoha ohledech předčí, neboť závody na běžných silnicích a polních cestách vyžadují daleko více pozornosti i řidičských schopností než polygony s dokonalým povrchem. Ve dnešním článku vám představíme nejlepší jezdce rallye všech dob.

Carlos Sainz

Španěl přezdívaný El Matador drží rekord v počtu startů ve světovém šampionátu, 26 závodů vyhrál, na stupně vítězů vystoupal celkem v 96 případech. Celý šampionát vyhrál Sainz dvakrát, třetí triumf mu jen těsně utekl, když jeho Toyotu asi 300 metrů před cílovou páskou posledního závodu sezony zastavila technická závada.

Sébastien Loeb

Sébastien Loeb je pro rallye podobným fenoménem jako Michael Schumacher ve světě Formule 1. Loebovi se podařilo celý šampionát vyhrát hned devětkrát, a to dokonce v řadě. Mezi lety 2004 a 2012 neměl konkurenci, a tak asi nepřekvapí, že si připsal celou řadu dalších rekordů. Zmiňme alespoň nejvíce vyhraných závodů a nejvíce umístění na stupních vítězů.

Colin McRae

Skotský hazardér s přezdívkou McCrash na našem seznamu rozhodně nemůže chybět. Postupem času se McRae naučil zkrotit svůj divoký a nebezpečný styl řízení díky vysoké koncentraci a disciplíně. Výsledkem byla divácky atraktivní a nesmírně efektivní jízda. Světový šampionát sice vyhrál jen jednou, když mu bylo 27 let, stal se však jedním z nejznámějších a nejuznávanějších jezdců historie. Ke slávě mu dopomohla i tragická nehoda vrtulníku, při níž v roce 2007 zemřel.

Na náš krátký seznam se tentokrát nedostali například tito skvělí jezdci:

  • Juha Kankkunen
  • Walter Rohrl
  • Sébastien Ogier
  • Markku Alén
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: