08. ledna 2021
Kategorie: Businessman

Naučte se správně oddělovat pracovní a osobní život

Říká se, že podnikatelé na rozdíl od zaměstnanců pracují neustále. Pravda, nemají sice pravidelné směny s pevně daným počtem hodin, ale oddělovat pracovní a osobní život by měli také. Už proto, že být v neustálém zápřahu není možné dlouhodobě vydržet. Abyste se vyhnuli syndromu vyhoření nebo zdravotním obtížím, měli byste se držet těchto pravidel.

Najděte si symbolický předěl

Být ranní ptáče je hezké, ale začínat pracovat hned po probuzení není to pravé ořechové. Ještě předtím, než se ponoříte do prvních pracovních e-mailů, byste si měli najít nějaký čas pro sebe. Na dobrou snídani, sprchu, nebo třeba cvičení či běhání. Váš pracovní den by měl vždycky začínat stejnou aktivitou, třeba vypitím ranní kávy nebo krátkou procházkou kolem bloku, v němž bydlíte.

Obdobný rituál by měl váš pracovní den také zakončit. Měli byste jím dát sobě i svým blízkým najevo, že pro dnešek máte odpracováno. Ať už je to ve dvě hodiny odpoledne, nebo v deset večer. Oceníte jej nejen vy, ale také vaše partnerka či děti.

Mezi vhodné rituály k zakončení pracovního dne patří například:

  • Běhání nebo návštěva fitka
  • Meditace
  • Sklenička vašeho oblíbeného nápoje

Dopřejte si opravdovou dovolenou

V rámci psychohygieny je dovolená opravdu třeba. Tak, jako mohou zaměstnanci na čtrnáct dní vypnout hlavu, e-mail i pracovní telefon, byste si jednou za čas měli dopřát několik dní opravdového volna i vy. Asi to nevyjde na dva týdny, ale i tři dny udělají divy, pokud se během nich dovedete od pracovních starostí opravdu oprostit.

Ve volném čase se nebavte o práci

Na svůj byznys samozřejmě nemůžete přestat myslet úplně, ale ve volném čase s přáteli či partnerkou volte jiná témata hovoru. Pro vaše blízké mohou být nekončící rozhovory na stejné téma nezáživné. A vy si od pracovních záležitostí a stresu neodpočinete. I jako podnikatel totiž máte právo na zábavu a koníčky.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: