25. srpna 2020
Kategorie: Businessman

Připravte se na letošní Vánoce v dostatečném předstihu

Vánoce jsou každoročně nejdůležitější částí roku pro většinu byznysů. Ať už je vaše podnikání zaměřeno jakýmkoli směrem, letošní Vánoce budou opravdu klíčové pro jeho další existenci. Podle ekonomických analytiků se totiž bude letos na podzim, a hlavně příští jaro oddělovat zrno od plev prakticky ve všech oborech.

Nejisté roky před námi

V uplynulých letech jste mohli chování svých zákazníků, ať už firemních, nebo běžných spotřebitelů, s velkou přesností předpovídat. Tedy pokud jste věnovali dostatek času a prostředků vybudování systému analýzy zákazníků a jejich preferencí. V příštích letech však bude do jejich chování zasahovat tolik externalit, že vaše modely nejspíše přestanou platit. A sesbírat data k vytvoření nových nemusí být příliš efektivní.

Koronavirové vlny, restrikce i propady okolních ekonomik

Hlavní slovo bude mít v následujících měsících pochopitelně koronavirus, respektive reakce jednotlivých vlád na něj. Je více než pravděpodobně, že se společnost s tímto onemocněním bude muset naučit žít, a že budou přicházet podobné vlny, jako má třeba chřipka. Restrikce vyvolané dalším nárůstem počtu nakažených, omezení dovozu zboží z Číny a dalších východoasijských ekonomik, propady poptávky a životní úrovně v okolních státech – to všechno jsou možné scénáře pro příští rok. Dařit se bude jen výjimkám, třeba producentům zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek.

Vánoce jako jediná jistota

Jakékoli přesné predikce budoucího dění je prakticky nemožné poskytnout, jednu jistotu ale podnikatelé mají. Vánoce jsou v České republice i všech okolních státech natolik důležitým svátkem, že do něj také letos lidé a v mírně omezené formě i firmy investují velké množství prostředků. Vánoční tržby vám tak mohou pomoci přežít zimní měsíce, které budou zřejmě patřit k nejslabším za dlouhá léta.

K podpoření vánočních prodejů můžete udělat celou řadu věcí v předstihu:

  • Využijte first minute slev na marketingové kampaně
  • Nakupte ze zahraničí už teď
  • Vyhlédněte si v předstihu brigádníky na vykrytí vánoční špičky
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: