25. června 2021
Kategorie: Sportovec

Naklusejte do běžeckých závodů. Znáte všechny typy?

V běhání za domem už se cítíte jako olympionik, a tak pokukujete po běžeckých závodech? Někdo si troufne na půlmaraton, jiný upřednostní kratší výklus. Pomůžeme vám se ve světě běžeckých závodů zorientovat.

V úvodu si ujasněte svoje preference. Někdo rád překračuje vlastní limity, jinému stačí okusit závodní atmosféru. Možná také upřednostňujete městské závody před běháním v přírodě, nebo naopak.

Závody dle vzdálenosti – trénujte rychlost i vytrvalost

Pokud se závoděním začínáte, nepřepalte start a vydejte se na 5 km, maximálně 10 km dlouhý úsek. U kratších závodů si zvyknete na závodní prostředí, skvěle natrénujete rychlost a připravíte tělo na náročnější trasy. Tyto tratě jsou navíc populární, takže se s nimi setkáte u většiny běžeckých akcí.

Máte už něco odzávoděno a chystáte se udělat první krok k delším běhům? Ideální jsou závody do 21 km aneb hybridy mezi 10 km a půlmaratonem, při kterých si vyzkoušíte terénní a horské běhání. Můžou být ideální prověrkou právě před dvacetjedničkou.

Pro ostřílené běžce je tu půlmaraton a maraton. Při 21 km dlouhém běhu rozvíjíte vytrvalost a rychlost zároveň. Přes 40 km dlouhé trasy prohlubují primárně vaši vytrvalost.

S kratšími a středně dlouhými závody se setkáte například u seriálu Běhej lesy, který nabízí jak kratší trasu (cca 10 km), tak delší variantu (o délce půlmaratonu). Letošní závody odstartovaly ve Slavkovském lese, další kolo chystá Vysočina 26. června. Seriál potrvá přes celé léto až do 11. září, kdy si běžci naposledy zazávodí v jižních Čechách.

Nejbližší maraton se poběží 10. července 2021 v Krkonoších v rámci závodů Gladiator race. Vyběhněte pokořit limity a propotit své běžecké tričko.

Závody dle místa – městská atmosféra vs. dechberoucí výhledy v přírodě

Možná tolik neřešíte kilometry, ale zajímá vás prostředí, ve kterém běžíte. Představte si tu energii lidí okolo. Závodníci se navzájem hecují, diváci fandí kolem trati a vy v cíli berete medaili s euforizujícím pocitem, že jste to dokázali. Řeč je o městském běhání.

Vyhlášený je například maraton a půlmaraton v Praze. A pokud se necítíte na tak velkou dávku kilometrů, vezměte kamarády a běžte formou štafety.

Naopak seriál Běhej lesy nebo Horská výzva sednou milovníkům přírody a krásných výhledů. Trať poskytuje dostatek prostoru, s nikým se nikde nemačkáte. Počítejte ale s náročnějším terénem. Seriál Horská výzva nabízí tratě kolem 17 km, ale i ultramaratony se vzdáleností kolem 60 km. Příznivci extrémních výzev, zbystřete!

Při delším běhu nezapomeňte obléknout kvalitní běžecké kraťasy, tričko, boty a kompresní doplňky, jako třeba návleky na lýtka. Předejdete tak mikrozraněním svalů, která mohou při otřesech vznikat.

Jaký závod si vyberete vy?

Autor článku: Pavla Melenová

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: