01. července 2022
Kategorie: Motorista

Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu?

Koupě ojetého vozu může být velkým oříškem, zvlášť pro ty, kteří v tom neumí tolik chodit. Prodejci automobilů mohou snadno okrást, aniž byste o tom věděli. Na co si dát pozor, co od prodejců vyžadovat za dokumenty a jak si případně ověřit, že se skutečně jedná o vůz, který chcete koupit? To se dozvíte z článku.

Prodejci rádi stáčejí tachometr

Jednou z největších chyb je koupit ojet vůz bez kontroly najetých kilometrů. To je totiž velmi zásadní prvek, který ovlivňuje také konečnou cenu. Mnozí ale stáčejí tachometry, aby vám dali pocit, že auto pojede ještě hodně dlouho. Manipulace s tachometrem ale patří mezi trestné činy a hrozí vysoké pokuty, pokud se na tento problém přijde. V každém případ by vám prodejce měl poskytnout VIN kód, podle kterého zjistíte, jak na tom vůz doopravdy je.

O počtu najetých kilometrů vám toho hodně poví také volant, pedály nebo další prvky v autě. Určitě se vyplatí do něj sednout a chvíli se projet. K dispozici byste měli mít všechny dokumenty, které budete potřebovat. Pozor si dávejte na kopie, které nemusí být platné například při přepisu vozidla.

Berte raději nehavarované auto

Bude záležet na tom, na jaké účely budete auto využívat. V každém případě ale bude lepší koupit nehavarované auto, pokud ho nechcete na náhradní díly. Může se ale stát, že nehodu prodejce dobře zamaskuje a vozidlo prodá jako sice ojeté, ale jako nové. Na nehody pak můžete přijít až mnohem později, když se něco „vysype“. Při další nehodě ale auto nemusí být dostatečně bezpečné.

Setkat se můžete také s falešnou servisní knihou. Provedené opravy a servisní prohlídky tak nemusí odpovídat skutečnosti a snadno si můžete koupit auto, kde nebude pojízdné. Proto je vhodné k nákupu pozvat ještě někoho, kdo autům rozumí a bude požadovat dokumenty, které jsou potřeba. Pro zkušené podvodníky není problém vytvořit vlastní servisní knížky. V takovém případě je jedno, jestli se jedná o prodejce z internetu nebo vozidlo z autobazaru.

Tip za závěr: Přečtěte si, jak správně vybrat autopůjčovnu?

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: