07. ledna 2019
Kategorie: Hazardér

Myslete jako hráč pokeru

O tomto tématu se toho již mnoho namluvilo a určitě jste tento výraz už někdy slyšeli. Sice nemáme rádi klišé, ale je to skutečně pravda: poker vyžaduje precizní systém myšlení, který většina začátečníků zkrátka nechápe. Je lákavé přemýšlet v průběhu hry o všech možných věcech a je také lehké nechat se rozptýlit. Tento článek vznikl, aby vám pomohl zbavit se rušivých činitelů a koncentrovat se jen a pouze na to, na co myslet máte – třeba na 4 základní pokerové dovednosti.

Pokeroví profesionálové jsou často charakterizováni jako „opatrní“ a „agresivní“. Co to znamená? Tito pokeroví „žraloci“ obvykle nehrají mnoho karetních kombinací, ale když se pro hru rozhodnou, hrají, jako by byl v sázce jejich vlastní život.

Zatímco „opatrný“ a „agresivní“ jsou hezká zevrubná pojmenování pro pokerové profesionály, příliš to začátečníkovi nepomůže. Jak se může začátečník stát právě „opatrným“ a „agresivním“ hráčem?

Jednoduše řečeno, věříme, že tou nejdůležitější věcí, kterou může hráč pokeru dělat je učit se, trénovat a stále vyvíjet 4 kritické elementy pokeru – matematické dovednosti, disciplínu, psychologii a také tzv. management risku a odměny. S přečtením následujících řádků získáte přehled o těchto základních pokerových bodech.

Matematické dovednosti hráče pokeru

Všichni dobří hráči pokeru znají procentuální hodnoty a vy byste měli také. Co jsou to tzv. všeobecné procentuální hodnoty? Existuje několik známých čísel, které si můžete zapamatovat a které vám mohou výrazně ušetřit čas. Vaše šance zkompletovat čtveřici, držíte-li pár již v ruce, je asi 1:8. Máte také šanci 1:3 vytvořit flush draw na flopu. Existuje velké množství dalších procentuálních hodnot, které vám mohou při hře pomoci. Proto je dobré udělat si čas a o těchto klíčových číslech chvíli přemýšlet. Čím více budete hrát, tím více si jich budete pamatovat. Studujte karty, jako byste se učili na zkoušku.

Dobrí hráči pokeru vždy znají své „outs“. Outs jsou ještě nerozdané karty, které mohou vylepšit vaši ruku. Vždy byste měli vědět, kolik karet vám ještě může pomoci. Někdy se proto outs vyjadřují pomocí procentuálního zlomku. Abyste zhruba vypočítali vaše šance, spočítejte si outs, vynásobte je dvěmi a přičtěte dvě. Výsledek udává vaše šance v procentech. Uveďme si tedy tento vzorec ještě jednou:

(outs) x (2) + (2) = procentuální výsledek vašich šancí

Později se vrátíme také k pot odds(pravděpo­dobnosti výhry). Pot odds jdou ruku v ruce s outs. Outs jsou bezvýznamné jestliže nejsou použity v inteligentním sázení – sázení, při kterém se díky vašim rozhodnutím počítá s finančním návratem.

Hráčská disciplína

Dobrý pokerový hráč si vytváří výhodu. Co odlišuje dobrého hráče od začátečníka je to, že začátečník neočekává vítězství, zatímco zkušenější hráč ano. Začátečník (někdy nazývaný také ryba) hraje rád kostky, ruletu nebo točí sloty – jen doufá, že se na něj usměje štěstí. Opravdový pokerový hráč neočekává, že bude mít štěstí. Naopak očekává, že ho nebudou mít jeho soupeři.

Dobrý pokerový hráč chápe, že každá hra vyžaduje trochu jiný přístup. A také jinou disciplínu. Disciplinovaný hráč no-limit pokeru může být neúspěšný v pokeru limitovaném, nebo naopak. Obvykle jsou disciplinovaní hráči limit Hold’em velmi opatrní ve fázi hry před flopem. Nehrají tolik startovních kombinací, ale jen ty, které mají větší reálnou šanci na úspěch.

Nicméně, disciplinovaný hráč no-limit pokeru je trochu odlišný. Tento hráč se příliš nezabývá hraním mnoha blindů. Nechce se nechat chytit do pasti. Hlavním rozdílem mezi disciplinovaným hráčem limit a no-limit pokeru je ten, že v limit pokeru se disciplinovaný hráč snaží zabránit, aby se jeho stack kousek po kousku zmenšoval. V no-limit pokeru pak disciplinovaný hráč nechce ztratit celý stack v jedné hře. Z toho důvodu může hrát disciplinovaný hráč no-limit Hold’em spoustu startovních kombinací. Před vyložením flopu hraje uvolněně jako všichni ostatní. Nicméně dobře ví, kdy složit karty, které by ho mohly dostat do problémů.

Zřejmě nejdůležitější fakt, který byste si měli zapamatovat zní: Disciplinovaný hráč ví, kdy má hrát a kdy má složit karty. Pozná, když hraje nedisciplinovaně a zbrkle a je si přesně vědom toho, kdy přestat. Tyto znalosti a schopnosti získáte postupně a až za nějaký čas. Do té doby se řiďte svým vlastním instinktem. Pokud se vám zdá, že za vás hrají více vaše emoce než rozum, měli byste si na chvíli od stolu odsednout a zhodnotit situaci.

Disciplinovaní hráči pokeru vědí, že nejsou bezchybní. Když udělají chybu, poučí se z ní. Neobviňují ostatní. Nepláčou. Zkrátka se z chyby poučí a pokračují dál. To je ta nejlepší rada, kterou vám můžeme dát.

Pokerová psychologie

O psychologii při hraní pokeru se toho dá napsat hodně. My se jí však nebudeme zabývat do hloubky. Uvedeme však několik rad a postřehů, které by měly vaše pokerové vědomosti rozšířit. Nejdůležitější věcí, kterou byste si měli zapamatovat je, že ostatní hráči u stolu jsou stejně tak důležití, jako vy. Mnoho lidí je při hraní pokeru příliš zaměřeno pouze a jen na sebe. Stále hodnotí svá rozhodnutí, svůj styl hry. Samozřejmě, že jsou tato fakta důležitá (podívejte se na sekci věnované disciplíně), ale měli byste věnovat určité množství času také sledování vašich oponentů a zabývat se tím, jak se u stolu chovají.

Dobrý hráč není zaměřen pouze na sebe. Když zrovna nehraje poker, může být třeba největším egoistou a sobcem, které ho jste kdy potkali. Ale když hraje poker, jeho filosofie se změní. Snaží se vcítit do svých protivníků. Přemýšlí o tom, o čem by mohli přemýšlet soupeři a snaží se pochopit rozhodnutí, která podnikají.

Dobrý hráč si vždy musí zkusit zodpovědět tři důležité otázky:

  1. Jaké karty mají protivníci?
  2. Co si protivníci myslí o mých kartách?
  3. Co si můj protivník myslí o tom, co si myslím já o jeho kartách?

Prvním a základním krokem je znát odpovědi na tyto tři otázky. Druhým, a mnohem více důležitým krokem, je pracovat s těmito odpověďmi tak, abyste z nich mohli profitovat. Představte si, že držíte v ruce pár králů(KK) a váš soupeř dvě esa(AA). Když oba víte, co drží druhý hráč, a víte také, že oba dva víte co má druhý hráč, proč pak hrát poker? Pokerový profesionál bude pracovat s touto situací tím, že bude hru schválně zpomalovat či zrychlovat, bude blafovat, aby donutil protihráče složit karty. Měli byste si zvyknout na fakt, že se situace v pokeru často mění. Někdy je to jediný způsob, kterým se dá zvítězit.

Ještě jedna poznámka: psychologie je mnohem důležitější v no-limit pokeru, než v pokeru limitovaném. Je důležité, abyste si tento fakt zapamatovali. Zatímco se limit poker často překlene do čistě matematického soupeření, no-limit hra si sebou nese obrovský psychologický element. Noví hráči by proto měli před začátkem no-limit hraní vědět, do čeho jdou.

Risk a odměna

Pot odds (naděje na výhru banku) nebo outs patří právě do této kategorie. Zatímco management risku a odměny se může zdát samozřejmou schopností, v životě, stejně tak jako při hraní pokeru může odhalit ty stránky naší osobnosti, které jinak zůstávají skryty. Někdy se totiž necháme vést spíše vášní nebo hněvem, místo abychom použili rozum. Vždy bychom měli nalézt kompromis mezi těmito dvěma přístupy. Nikdy by se vám situace neměla vymknout z rukou. Dobrý hráč by měl riskovat pouze tehdy, je-li případná výhra dost vysoká. Množství peněz, které se vám vrátí by mělo být větší než množství peněz, které riskujete. Hraní pokeru je určitá forma balancování a poker „studs“ jsou ti, kteří toto umění dokonale ovládají.

Měli byste také pochopit, že tento pokerový charakter risku a odměny se rozšiřuje také mimo aktuální stůl, u kterého hrajete. Hráči, kteří patří do spolku anonymních gamblerů jsou právě ti, kteří si tuto skutečnost neuvědomili. Vždy musíte vědět, s kolika penězi můžete hrát a kolik peněz potřebujete, abyste mohli pokrýt náklady ve vašem běžném životě – náklady které mají skutečný význam.

Přestože to může znít překvapivě, dobří hráči nemají v zásadě přílišnou chuť riskovat. Pokud použijeme investiční termíny, hráče můžeme charakterizovat jako ty kteří se k risku staví neutrálně, ty kteří neradi riskují a ty kteří risk akceptují. Záleží na tom, jak člověk zachází se svými financemi. Zjistíte, že ti nejvíce úspěšní hráči nejsou ti, kteří vsadí všechny své peníze na jednu kartu, ale ani ti, kteří nesází skoro nikdy. Úspěšní hráči místo toho riskují jen tehdy, mají-li situaci dokonale přečtenou a řádně vše zhodnotili.

Budete-li následovat tento model sázení, bude to pro vás rozhodně výhodnější, než kdybyste se snažili vyhrát každý pot ve hře. I když jste možná při velkém riskování úspěšní, vaše nezodpovědnost se vám dříve či později vymstí.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: