11. července 2024
Kategorie: Zvědavec

Michal Velička jako jediný Čech nesl olympijskou pochodeň v Paříži

Jen málokomu se poštěstí stát se členem štafety nesoucí olympijský oheň na cestě do Paříže. Tuto středu se této výjimečné pocty dostalo jedinému Čechovi, Michalu Veličkovi, který je marketingovým šéfem Toyoty a amatérským běžcem. Velička vyhrál výzvu, kterou Toyota, jako globální partner olympijských a paralympijských her, vyhlásila pro své zaměstnance.

Výběr účastníků štafety

Toyota má díky svému partnerství s olympiádou možnost obsadit zhruba 20 procent účastníků štafety svými zaměstnanci. Ti jsou vybíráni prostřednictvím různých výzev, které automobilka pravidelně pořádá čtyřikrát ročně v rámci programu Start Your Impossible. Tyto výzvy jsou buď sportovního, nebo vědomostního charakteru.

Minulý červen byly tři výzvy, které jsem splnil, a tak jsem byl zařazen do losování, ze kterého se pak vybírali běžci s pochodní. Nakonec jsem měl tedy i trochu štěstí,“ vysvětlil Velička.

Samotný běh s pochodní

Michal Velička si původně myslel, že každý účastník běží několik kilometrů s 1,5 kg těžkou pochodní. Realita však byla jiná – na 2,5 km dlouhém úseku se střídalo 14 nosičů, každý po zhruba 200 metrech. Veličkovo ranní úsek začal kolem 8:20 a trval přibližně do 9:00, přičemž sraz byl již v 6:10.

Nejdříve jsme dostali teplákové soupravy, převlékli se do nich a měli první možnost seznámit se s pochodní a pořídit první fotky. Poté následoval briefing, kde nám vysvětlili celý průběh štafety a způsob předávání ohně. Pak jsme se seznámili s ostatními účastníky, mezi nimiž byli další zástupci olympijských partnerů, bývalí profesionální sportovci, studentka sportovní školy a několik místních obyvatel,“ popsal Velička.

Organizace a zajištění štafety

Rychlost běhu byla spíše rychlejší chůze, zhruba 4 km/h, a tempo bylo udržováno vozidlem jedoucím před běžci. V rámci štafety bylo také připraveno několik záložních luceren pro případ, že by oheň zhasl. Každý účastník štafety dostal na památku kroužek z pochodně v bílé kazetě s poděkováním od organizátorů. Tyto kazety jsou očíslované a bylo jich vyrobeno přesně 10 000, což odpovídá počtu běžců s pochodní.

Výhledy na olympiádu

Michal Velička byl jediným českým nosičem olympijské pochodně na území Francie, další dva Češi se účastnili zapálení olympijského ohně v Řecku. Na samotnou olympiádu se Velička velmi těší a věří, že česká výprava získá rekordních 12 medailí. „Věřím zejména sportovcům z Team Toyota – velké šance mají podle mě Lukáš Rohan, Martin Fuksa či Alexander Choupenitch. A opravdu bych přál medaili Báře Seemanové,“ uzavřel Velička.

Zdroj/foto: Toyota

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: