15. listopadu 2020
Kategorie: Geek

Kingdom Come: :Deliverance Česká počítačová hra, která oživila středověk

Počítačové hry a videohry obecně mají být především zábavou, přestože vznikají i vzdělávací tituly. Česká počítačová hra Kingdom Come: Deliverance z dílny Warhorse Studios z tohohle paradigmatu poněkud vystupuje. Její tvůrci vytvořili věrný obraz českého středověku. Hra je plná historických reálií, vystupují v ní skutečné postavy a také jednotlivé herní lokality jsou zpracované tak, aby co nejvěrněji odpovídali originálu. Přesto je hra v první řadě zábavná, byť patří k těm nejnáročnějším.

Sázavský klášter a okolí

Příběh se odehrává ve Stříbrné Skalici a přilehlém okolí. Z dnešního úhlu pohledu je ovšem nejznámější lokalitou Sázavský klášter, který je ve hře, stejně jako jiné lokality zpracován do nejmenšího detailu. A protože byste měli v rámci příběhu do kláštera pod falešnou identitou vstoupit jako novic, prozkoumáte i jeho interiér včetně místností, které jsou dnes veřejnosti nepřístupné. Kromě měst Sázava a Stříbrná Skalice ve hře potkáte i další obce, které dodnes existují, jmenovitě:

  • Rataje nad Sázavou
  • Ledečko
  • Samopše
  • Úžice

Zvýšený zájem o českou historii

Hra podnítila hráče z celého světa, aby si zjišťovali informace o historii Zemí koruny české. Celá řada z nich původně pokládala hru za smyšlenou. Dotyční pak byli překvapeni, když po internetu začaly kolovat snímky současného stavu budov a míst, na která ve hře narazili. Celá řada lokalit se za více než šest set let prakticky nezměnila.

Hráči na to reagovali po svém – mezi recenzemi na Google mapách proto narazíte na několik desítek odkazů na hru. Komentáře v angličtině zmiňují herní události a postavy. A na Youtube dokonce vznikla série anglicky komentovaných videí, v nichž autor srovnává herní lokace s jejich dnešní podobou. Něco podobného se zatím žádné kampani, která v zahraničí propagovala českou kulturu a historii, nepovedlo. Nezbývá než doufat, že pokračování úspěšné hry, které prý tvůrci plánují, se vydaří stejně jako první díl.

Zdroj/ foto: kingdomcomerpg.com, youtube.com.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: