31. července 2020
Kategorie: Geek

Inženýři ze SpaceX vyzradili některé informace o satelitech Starlink

Firma známého excentrického miliardáře a vizionáře Elona Muska SpaceX připravuje projekt Starlink, v jehož rámci vypustí do vesmíru více než 12 tisíc satelitů, které by měly poskytovat širokopásmové připojení k internetu.

Vývojáři ze SpaceX nyní na Reddit prozradili několik doposud neveřejných informací o Starlinku. Na paškál se dostala také nedávná úspěšná mise, v rámci které dopravil SpaceX astronauty Boba Behnkena a Douga Hurleyho na mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Mezi hlavní úspěchy firmy SpaceX patří:

  • Vypuštění první soukromé rakety, která dosáhla ISS
  • Přistání prvního stupně orbitální rakety na mořské plošině
  • Znovupoužití kosmické lodě.

Přísně neveřejný kód

Pokud jde o softwarové řešení, SpaceX si jej střeží jako oko v hlavě a na veřejnost doposud neproniklo prakticky nic. O to více se fanoušci těší na cokoli, co by mohlo poskytnout jakékoli vodítko. V diskusi na Reddit se proto objevilo na 7 000 dotazů a komentářů, z nichž několik inženýři zodpověděli.

A přesto je páteří Starlinku Linux

Přestože podrobnosti o vlastním kódu SpaceX nesděluje, otevřená řešení využívá hojně. Základem celé satelitní sítě je podle vývojářů operační systém Linux, ve vesmíru je v této chvíli na 30 000 linuxových uzlů a více než 6 000 jednočipových počítačů s Linuxem. Stejný operační systém používají také kosmická loď Crew Falcon a raketa Dragon.

Více než 5 TB dat denně

V diskusi také zaznělo, že Starlink v této chvíli, kdy ještě není plně spuštěn, generuje více než 5 TB dat denně. Updaty softwaru na všech satelitech pak probíhají zhruba jednou týdně, v mezičase jsou systémy testovány a diagnostikovány. O zátěžové testy se stará také americká armáda, která již satelity využívá na základě tříleté přednostní smlouvy mezi americkým ministerstvem obrany a firmou SpaceX. Běžní zákazníci by měli mít možnost Starlink v omezení míře využívat ještě letos, půjde-li vše podle plánů.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: