09. července 2021
Kategorie: Filmmaniak

I Slováci umí točit zajímavé filmy, třeba tyto

Slovenská kinematografie umí poslat do světa zajímavé snímky, které mají úspěchy na filmových festivalech, u kritiků i běžného diváka. A slovenské filmy už dávno ve světě neberou jako takové zvláštní bratrance těch českých, které kvalit svých příbuzných nedosahují. I když je pravda, že mezi současným stavem a legendárním oskarovým filmem Obchod na korze je stále ještě propastný rozdíl. Dnes vám představíme slovenské filmy z nedávné minulosti, které by vám rozhodně neměly ujít.

Hrana

Podobně jako sklízejí úspěchy čeští dokumentaristé, také slovenský dokument je na vzestupu. Dokladem toho je film Hrana režiséra Patrika Lančariče o muzikantovi a skladateli Markovi Brezovském, který v nedožitých jednadvaceti letech podlehl své závislosti na drogách. Dokument přibližuje jeden z největších československých hudebních talentů generaci, která by pravděpodobně za jiných okolností na Brezovského hudbě vyrůstala.

Atentát na Heydricha – Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša

V dalším oceňovaném dokumentárním filmu se Slováci vrací k událostem z doby, kdy bylo Československo násilně rozděleno na dva zdánlivě samostatné státy. V Česku se ovšem většinou nezmiňuje, že jeden z atentátníků, Jozef Gabčík, byl Slovák. Právě na něho a jeho nejbližší okolí se tento snímek soustředí.

Slepé lásky

Slepé lásky by mohl být úplně obyčejný film, kdyby jeho hrdiny a hlavními protagonisty nebyli nevidomí. Pracovat ve filmu coby vizuálním nástroji se světem lidí, kteří sami vidět nemohou, je velmi odvážné tvůrčí rozhodnutí, v tomto případě se však odvaha vyplatila. Originální snímek sbíral slovenské filmové ceny a uspěl také na festivalu v Karlových Varech.

Do našeho dnešního krátkého seznamu se nám nevešly například tyto kvalitní filmy, které si navíc můžete snadno pustit v původním znění:

  • Sloboda pod nákladom
  • Slnečný štát alebo hrdinovia robotníckej triedy
  • Cooltúra
  • Ostrým nožom
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: