20. června 2008
Kategorie: PR tipy

Představení: HTC Touch Cruise

HTC Touch Cruise (původně HTC Polaris) je dalším komunikátorem ze stáje tchajwanské společnosti High Tech Computer. Navazuje na úspěch TyTNa II (HTC Kaiser) a přináší uživatelům jeho schopnosti v jiném kabátku bez hardwarové klávesnice.

Cruise je zabalen v elegantní černé krabici a kromě něj tam naleznete ještě dva stylusy, Li-ion baterii 1350mAH, cestovní nabíječku 240V, synchronizační USB kabel, USB stereo headset, uživatelský manuál, ochranné pouzdro a fólii na displej. Na přiložených CD je kromě českého manuálu také MS Outlook 2007 a demoverze navigačního software TomTom 6 s možností volného stažené jedné mapy města.

Zpracování HTC Touch Cruise

Přístroj je dílensky velmi dobře zpracovaný, až na kryt baterie, který je v jednom místě možné více stlačit a může klepat o baterii a trochu volný posuvník ovládání hlasitosti, který je však jenom krytkou a nemá na funkci vliv. Rozměry 110 x 58 x 15.5 mm jsou o trochu větší než u běžného telefonu, ale stále se dá dobře držet v jedné ruce a hmotnost 130g i s baterií v žádném případě kapsu netrhá. Celkově komunikátor působí kompaktním dojmem především, protože displej je na stejné úrovni s tlačítky, která jsou umístěna pod jedním kovovým dílem.

Ovládacích prvků zde najdeme méně než u Kaisera, ale i tak díky jejich programovatelnosti si s nimi určitě vystačíte. Na čelní straně jsou spolu s displejem, telefonním reproduktorem, stavovými LED a kamerou na videohovory tlačítka na přijmutí a odmítnutí hovoru, která jako jediná nejsou programovatelná a tlačítka na spuštění GPS a Internet Exploreru. Mezi nimi se nachází specifický ovládací prvek – 5 směrné tlačítko s rolovacím prstencem. Na horní straně je pouze tlačítko sloužící k zapínání přístroje a při dlouhém stlačení k jeho úplnému vypnutí (např. pokud chcete rychle vypnout telefon, aby vám náhodou nezvonil). Vpravo se nachází krytka a slot na microSD karty a spoušť fotoaparátu se dvěma polohami. Vlevo najdeme tlačítko hlasového záznamu a posuvník na regulaci hlasitosti. Na spodní straně zbývá už jenom miniUSB konektor, tlačítko resetu a úchyt na šňůrku k zavěšení. Zadní strana je tvořena především krytem baterie, nad kterým je optika fotoaparátu, reproduktor a zakrytovaný konektor k připojení externí antény GPS.

Displej

Původně slibovaný dotykový VGA displej Polarisu se nekoná a Cruise má 2.8“ QVGA displej. Není však, co mu vytknout. Barvy jsou čisté ze všech úhlů pohledu a podsvícení nabízí jak velmi nízké pro noční používání, tak i vysoké, díky němuž je displej stále čitelný i za přímého slunečního světla. Jedinou nevýhodou je zrcadlovitý design přední strany, kterou ještě umocníte dodávanou lesklou fólií. Sice je díky ní obraz křišťálově ostrý, ale při navigaci v autě se vám může stát, že uvidíte více sebe, než mapu.

Další vybavení

Po prvním spouštění se nahraje operační systém Windows Mobile 6.0 Professional a nabídne vám možnost instalace české lokalizace od Sunnysoftu. Po restartu vám systém oznámí, že bude instalovat aplikace přidané do ROM od HTC. Bohužel pouze oznamuje a vy kromě včasného resetu nemáte jinou možnost jak tento balík aplikací odmítnout, nebo alespoň si vybrat instalované součásti. Systém je velmi stabilní a reset jsem prováděl jen velmi zřídka v řádech týdnů.

Z bezdrátových technologií, snad kromě infra, obsahuje všechny standardně používané bg Wi-Fi, Bluetooth 2.0 a z mobilních quad-bandový GSM (850/900/1800/1900MHz), GPRS i sítě 3. generace EDGE i UMTS. K přenosu souborů přes BT slouží šikovný BT explorer, který vám umožní jednoduše pracovat se soubory na připojeném zařízením. Wi-Fi je velmi šetrná k baterii, nabízí možnost regulace výkonu, avšak i na nejvyšší výkon nemá nijak extrémně vysoký dosah, ale na připojení v blízkém okolí AP stačí.

K GPS modulu není příliš co říci, oproti dříve oblíbenému SiRF Star III je citlivější. Hledání pozice po studeném startu je sice velmi dlouhé (cca 5 minut), to je však řešeno pomocí utility Quick GPS, která při synchronizaci (či jiném připojení na internet) stahne aktuální informace o pozicích satelitů a pak je nalezení vaší pozice otázkou několika vteřin.

Telefonní aplikace obsahuje pouze nejnutnější vlastnosti a nastavení a mnozí uživatelé přecházející z klasických telefonů budou některé běžné fuknce marně hledat. To však lze vyřešit instalací dalších softwarů např. SPB Mobile Shell.

Fotoaparátu není taktéž co vytknout. 3Mpx rozlišení s automatickým zaostřováním produkuje velmi dobré fotografie. Snad jen za špatného osvětlení jsou méně kvalitní a pořízení snímku trvá déle, což je způsobeno stále diskutovaným problémem absence akcelerace videa. K ovládání fotoaparátu slouží dvoupolohové tlačítko a aplikace, ve které nastavíte všechny potřebné parametry snímku. Fotoalbum od HTC je velmi pěkně řešené a snaží se napodobit ovládání pomocí gest jako má iPhone.

Velmi příjemným doplňkem je FM rádio. Zvládá automatické vyhledávání stanic, jejich uložení, RDS a výstup na zadní reproduktor. Bohužel je třeba mít zapojená sluchátka, takže není možné poslouchat rádio při dobíjení či synchronizaci přes USB kabel.

Hardware

Po hardwarové stránce je na tom Cruise velmi dobře. 400MHz procesor Qualcomm a 128MB RAM a 256MB flash (ze kterých si systém samozřejmě ukousne svůj desátek) nemá problem s žádnou aplikací a velikost paměti vás neomezuje v jejich počtu. Úložný prostor můžete díky microSD a technologii SDHC rozšířit až na 8 GB. Kamenem úrazu je tolik diskutovaná akcelerace videa. Při běžném používání ji ani nezaznamenáte, při navigaci a jiném vykreslování pocítíte lehké cukání. Pokud byste však chtěli přehrávat VGA video uvidíte pár snímků za sekundu. I video v rozlišení 320×240 bez pomoci Core Playeru nepřehrajete (mluvím o komprimovaném videu např. v Xvid).

Utáhnout tento regiment technologií stojí hodně energie a dodávaná Li-ion baterie s 1350mAH je opravdovým minimem. Pouze zapnutý GSM modul si vezme za celý den cca 16% baterie. Největším žroutem je GPS v kombinaci s nějakým navigačním software a silnější podsvícení, takto se budete navigovat bez napájení něco málo přes hodinu. Při občasném používání však komunikátor vydrží až 3 dny a při běžném budete nabíjet obden.

I přes několik nedostatků je Cruise velmi dobrou volbou na poli dnešních komunikátorů. Nyní máte navíc příležitost získat HTC Touch Cruise i s 1 GB miniSD paměťovou kartou za velmi výhodnou cenu.

Autorem článku je PalmPC.cz.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: