08. července 2022
Kategorie: Zvědavec

Hrad Houska je jedním z nejtajemnějších hradů Čech. Proč?

Hrad Houska najdete ve východní části Kokořínských lesů, necelých 50 km od Prahy. Jedná se na první pohled o běžný hrad, který mohou navštívit všichni milovníci hradů, zámků a historie.

Jakmile ale vstoupíte dovnitř, můžete si všimnout jedné zajímavost. Obvykle se hrady stavěly tak, aby chránili před nájezdy zvenčí. Tento ovšem vypadá, jako by chránil něco, aby se nedostalo ven. Než se pustíme do detailů, měli bychom si říct pár základních informací:

  • postaven byl koncem 13. nebo začátkem 14. století,
  • najdete ho ve východní části Kokořínských lesů,
  • z Prahy to máte jen 47 km,
  • raně gotický hrad přestavěný do renesančního stylu.

Největší tajemství Housky

Kromě samotné stavby, která je velmi netradiční, se dochovalo také mnoho pověstí, které mohou přilákat návštěvníky a odradit všechny, kdo by tam chtěl přestat. Ve skutečnosti na hradu již přespat nemůžete. Lidé to často nevydrželi až do rána, anebo měli nepříjemné zdravotní problémy.

Místní lidé tvrdí, že se na hradě a v jeho okolí pohybuje postava, která svým vzhledem připomíná mnicha. Má dlouhý, černý plášť a žádný obličej. Říká se, že se snaží odradit všechny, kdo by na hradu chtěli přespat nebo se zajímali o to, co tento hrad doopravdy skrývá. Naneštěstí se jedná stále o tajemství, protože nikdo zatím na hradu nic hmatatelného nenašel.

Potvrzení od místního kastelána

Právě místní kastelán nakonec zakázal přespávání odvážlivců na hradě, protože se často potýkali s nevolností nebo na ně šly mdloby. To se ale netýká jen těch, kteří tam spali. Může se snadno stát, že se vám udělá špatně i při samotné prohlídce. Říká se, že dokonce ani psi tam nechtějí vstoupit.

Brány pekelné a ďáblův kámen

Hradu Houska se dodnes přezdívá brána do pekla, ale to není jediná spojitost s peklem. Jen kousek pod hradem totiž můžeme najít místo, kterému se říká „U ďáblova kamene“. Jde o místo ve skále, kde je vidět otisk velkého řetězu a kopyta. Údajně je to proto, že tu odpočíval čert, který nesl do pekla velmi těžkého sedláka a potřebovat si na chvíli oddechnout. Jaká tajemství toto místo skrývá, se možná nikdy nedozvíme, ale zaručeně jde o místo, které oplývá kouzlo a tajemno.

Zdroj/ foto: FB Hrad Houska

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: