20. února 2009
Kategorie: Sportovec

Gambrinus Liga: Hromadný útěk

Již zítra se opět naplno rozjede nejvyšší česká fotbalová soutěž. Fanoušci svých oblíbených klubů ale opět truchlí. Jak už je v posledních letech zvykem, Gambrinus liga opět přišla o své největší ozdoby. Česká liga tak opět přichází o velké osobnosti, o kanonýry, ale možná také o další fanoušky. Jak se povede předním klubům, ze kterých ta největší esa odešla?

Slavia Praha – Necid, Tavares, Krajčík

Slavia jde za obhajobou titulu. Na čele má před druhou Mladou Boleslaví šestibodový náskok. Moc lidí zatím příliš nepochybuje, že by mistrovský titul mohl získat někdo jiný. Ale pražský klub, který se chce dostat opět po roce do Ligy mistrů, to bude mít velmi těžké. Proč? Z týmu odešel největší kanonýr. Tomáš Necid, neboli mašina na branky, věděl již v létě, že odejde do CSKA Moskva. Ruský klub si jej pojistil poté, co se Slavia nedostala přes Fiorentinu do Ligy mistrů. Vedení českého mistra se Necida ještě snažilo udržet, ale autor jedenácti ligových branek už o svou šanci bojuje v Moskvě.

Dalším hráčem, o kterém se sice příliš nemluví, je Michael Tavares. Francouzský středopolař by mohl však být ještě větším oslabením, než Necid. Do Prahy přišel loni a ihned se zapracoval do základní sestavy sešívaných. Propracoval se ve velkou oporu mužstva a i proto v zimě zamířil do německého Hamburku. I když se jednalo o celkem překvapivý transfer, slavný německý klub asi ví, co dělá.

Posledním hráčem ze základní sestavy Slávie, který změnil barvy je Matěj Krajčík. I slovenského reprezentanta bude těžké nahradit. Zvlášť, když se zranil Kaufman, se kterým se na Krajčíkovu pozici počítalo. Třicetiletý Krajčík přišel do Slávie v roce 2003 a stabilně mu patřilo místo na pravém kraji obrany. V týmu mistra mu ale vypršela smlouva a tak se vydal do Itálie, kde se bude snažit prosadit v týmu Regginy.

Mladá Boleslav – Jan Rajnoch

Boj o titul nevzdává ani Mladá Boleslav. Té se v přípravě poměrně daří a ani v Gambrinus lize nechce složit zbraně předem. Úkol to ale bude nelehký. Severočeský klub totiž opustila jeho dlouholetá opora a kapitán mužstva Jan Rajnoch. Sedmadvacetiletý univerzální hráč odešel do Bundesligy. Zde se v týmu Chotěbuze pokusí pro jeho nový klub zachránit nejvyšší německou soutěž. Zatím se jedná o půlroční opci, pokud se ale hráči povede, je pravděpodobné, že přestoupí natrvalo. Trenér Pavel Hapal jej ale v sestavě jen velmi těžko dokáže nahradit. Jan Rajnoch se totiž svými výkony propracoval i do národního týmu.

Baník Ostrava – Svěrkoš a Galásek

Karel Večera vyhlásil, že se svým Baníkem Ostrava se chce umístit do třetího místa. To mu patří po podzimní části, ale navázat na tyto výkonu bude zvláště těžké. Z Bazalů totiž podle očekávání odešel kanonýr Václav Svěrkoš. Loňský ligový král střelců odešel zkusit štěstí do Francie. V jeho novém působišti, kterým je Sochaux, se jemu osobně daří, vstřelil už dvě branky. Zato jeho tým spíše ztrácí a se záchranou to bude mít hodně těžké. Baník v zimě žádného útočníka nepřivedl a jeho sedm podzimních branek může Ostravě chybět.

Další citelnou ztrátou je odchod Tomáše Galáska. Bývalý kapitán české reprezentace přišel do Baníku v létě s tím, že zde svou kariéru už „dohraje“. Ani on sám ale asi nečekal, jaké výkony bude předvádět. Stal se osobností ligy a začaly jej opět lákat bundesligové kluby. Galásek má navíc v Německu rodinu a tak nebylo překvapením, že po půl roce k našim západním sousedům opět zamířil. Teď obléká dres Mönchengladbachu, kde kdysi hrál i Svěrkoš.

Sparta Praha – Slepička a Voříšek

Velkou neznámou budou i výkony pražské Sparty. Té se podzim absolutně nepovedl a v zimě na Letné nastalo (zase) zemětřesení. Trenér Chovanec si přivedl jako prvního trenéra bývalého hráče Martina Haška. Do Sparty, jak už to bývá zvykem, přišlo i mnoho posil, které se budou snažit klub vrátit na výsluní. Jedna velká osobnost z Prahy ale také odešla. Sparta se v Poháru UEFA utkala s Dinamem Záhřeb, a právě do tohoto chorvatského týmu odešel reprezentant Miroslav Slepička. Nejlepší letenský střelec, který v první půlce sezóny zaznamenal pět přesných tref, se začal prosazovat i v přípravě chorvatského mistra. Spartě ale jeho góly budou hodně chybět. Odejít musel i další člen základní sestavy. S Petrem Voříškem se na Letné přestalo počítat. Sám Voříšek byl situací velmi zaskočen a byl rád za nabídku rakouského Altachu, kde se sejde s bývalým sparťanem Tomášem Junem.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: