Slavní fotbalisté: David Beckham
Probíhá zápas mezi Manchesterem United a Juventusem Turín. Beckham je ovšem vyloučen a smutně odchází do tunelu, kde stojí mladý chlapec. „Dáš mi svůj dres?“, řekne chlapec. Poté, co dres obdrží, utře jím plechovku od Pepsi Coly, ze které předtím Beckham pil. Poté poděkuje a odejde, na triku má napsané Juventus. I to je jeden z mnoha příběhů Davida Beckhama. V tomto případě se ovšem jednalo jen o reklamu. Těch má ale na svém kontě už tolik, že hodiny, které strávil natáčením by se možná daly rovnat jeho fotbalovým utkáním. Jak ve své fotbalové kariéře, tak v reklamách je ovšem tak úspěšný, že je z něj nejlépe placený fotbalista zeměkoule. Právem?! Těžko říct, ale svou pozici jen tak nikomu nepustí.
Davidovi začátky
David Robert Joseph Beckham, což je jeho celé jméno, se narodil v Londýně, hlavním městě Anglie. Stalo se tak 2. května 1975 v části Leytonstone. Jeho rodiče, zejména otec, velmi miloval klub Manchester United a proto velmi často, téměř pravidelně, navštěvovali jejich zápasy. Jeho matka dokonce Manchesteru dělala v roce 1986 maskota. Je tedy jasné, jaký klub měl malý David jako nejoblíbenější. Jako mladý začínal David v místním klubu Leyton a zkoušel se uchytit i v Norwich City. Více se prosadil ovšem až v mládežnickém klubu Tottenhamu Hotspurs. Zde v roce 1990 dosáhl ocenění Hráč roku do 15-ti let. Byl velmi talentovaný a začínalo se o něm mluvit.
Becks v Manchesteru United
A v den svých 14. narozenin podepsal smlouvu se svým milovaným klubem z Manchesteru. Beckham zde vynikal, v roce 1992 svým gólem pomohl k vítězství v FA mládežnickém poháru. Bylo to utkání proti Crystal Palace. Do finále se jeho mužstvo dostalo i další rok, ale nakonec prohráli s Leedsem. Beckham postupně putoval dalšími kategoriemi a v roce 1994 vyhrál s B-týmem United svou ligu. V sezóně 1994/1995 odešel sbírat zkušenosti do týmu Preston North End, kde rok hostoval a vstřelil 2 branky. Po tomto ročníku si ho trenér stáhl zpátky.
Hvězdou United je Beckham
Svou premiéru si odbyl David v dubnu roku 1995. Bylo to v bezbrankovém utkání proti Leedsu, po tom, co si jej do hlavního týmu vytáhl Sir Alex Ferguson. Stejně, jako si po sezóně do týmu přivedl hned několik Beckhamových vrstevníků. V nadcházejícím ročníku kritizovaný Manchester prohrál hned svůj první zápas v Aston Ville 1:3. Beckham v tomto zápase ale zaznamenal svůj první gól za Reds. Po tomto utkání už ovšem Manchester válcoval všechny soupeře, vyhrál ligu a nakonec přidal i vítězství v FA Cupu. Následně byl zvolen svými vrstevníky nejlepším mladým hráčem roku.
Na konci roku 1997 dostal své číslo 7, zdědil jej po legendě Ericu Cantonovi. Další sezonu klub skončil za Arsenalem, Beckham ovšem stále podával vynikající výkony a stal se z něj miláček tribun. A to hlavně díky svým úchvatným gólům. V sezoně 1998/1999 získal David Beckham se svým týmem tři trofeje. Vyhráli Premier Leagu, FA Cup a přidali famózní triumf v Lize Mistrů proti Bayeru Mnichov. Svými centry pomohl dvěmi brankami v závěru utkání otočit skóre na stranu britského klubu. David se i proto stal druhý v anketě Zlatý míč a stejné místo umístil i v anketě FIFA, za nejlepšího hráče světa.
Následující sezóna mu opět vyšla parádně, získal s United titul, ale musel čelit i kritice. A to hlavně po reprezentačních vystoupeních a po faulu na protihráče na MS klubů. Další rok opět přišel titul, ale začala se zhoršovat i jeho pozice s trenérem Fergusonem. Když 10. dubna 2002 utrpěl na hřišti La Coruni zlomení nohy, nevypadalo to s ním vůbec dobře. Do konce sezóny už za Manchester nenastoupil. Stále více se mluvilo o jeho odchodu z týmu. Ten ovšem zatím nenastal. V ročníku 2002/2003 se ovšem zranil znovu a po zranění se kapitán už nedokázal probojovat zpět do základní sestavy. 15. února 2003 byl trenér Ferguson po porážce s Arsenalem tak rozzuřený, že v kabině kopl do kopačky a ta roztrhla Beckhamovi obočí. Tento vztah se ještě více zhoršil a přestup byl na spadnutí. Za první tým Manchesteru United nakonec stihl odehrát 237 utkání, ve kterých vstřelil 62 branek.
Bílý baleťák David
Velký zájem měla Barcelona, kam ho chtěl Manchester také prodat. Davidovi se tam ale nechtělo, velmi ho ovšem zaujal zájem Realu Madrid. Zde 1. července podepsal čtyřletou smlouvu. Přišel jako velká fotbalová i reklamní hvězda. Jeho oblíbenou sedmičku ovšem měla klubová legenda Raúl, proto si Beckham zvolil nakonec číslo 23, podle svého vzoru Michaela Jordana.
Beckham se hned stal miláčkem diváků, v 16-ti prvních zápasech skóroval hned pětkrát. Týmu se ovšem sezóna nepovedla. V následujícím ročníku Real opět cíl nesplnil, skončil druhý za Barcelonou, v Lize Mistrů opět brzo vypadli. Davidovi se ovšem poměrně dařilo. V klubu se ovšem začalo pracovat na nové filozofii, Bílý Balet už nesázel jen na jména. 10. ledna 2007 prezident klubu Mijatovič oznámil, že Beckham další sezónu už v klubu nebude. Hned následující den sám hráč informoval o tom, že příštích pět let bude působit v USA, smlouvu měl s Los Angeles Galaxy, kde ovšem odešel až po sezóně. Trenér Fabio Cappelo jej vyřadil z prvního týmu, ale po měsíci jej nakonec na nátlak fanoušků vzal zpět, David hned skóroval. Tento ročník nakonec konečně Real dokázal vyhrát i La Ligu, tím však hráčovo působení v Evropě skončilo.
David Beckham v USA
1. července začala platit jeho smlouva s týmem Los Angeles Galaxy. O dvanáct dní později byl oficiálně představen jako posila a opět si zvolil číslo 23. Jeho příchod byl obrovsky sledovaný a Beckham do Ameriky přišel jako obrovská STAR. Svou premiéru v dresu nového zaměstnavatele si odbyl 21.7. v přátelském utkání proti Chelsea, kdy střídal v 78. minutě. V domácí Major League, opět jako střídající hráč, nastoupil o dva týdny později proti DC United. Další týden proti stejnému soupeři nastoupil opět, tentokrát s semifinále poháru Superligy. Vykonával již funkci kapitán a přišla i jeho první branka, jak jinak než z přímého kopu. Ve finále tohoto poháru se ale zranil a do hry nastoupil až v posledním utkání sezóny, kdy ovšem klub vypadl z play-off. Tím skončila první z jeho pěti sezón v USA.
Reprezentantem Albionu
Svou reprezentační premiéru si odbyl 1. září roku 1996. Jednalo se o kvalifikační utkání na MS proti Moldávii. Poté nevynechal žádné z kvalifikačních utkání a s Anglií se dostal na MS 1998 do Francie. Zde nastoupil až do třetího zápasu ve skupině, svým gólem ovšem pomohl porazit Kolumbii 2:0. Ve čtvrtfinále proti Argentině ovšem oplácel faul Simeonovi a za svůj čin byl vyloučen. Anglie vypadla a za viníka byl označen Beckham. Na stadionech po celé Anglii na něj fanoušci bučeli, ovšem časem si je svými výkony opět naklonil na svou stranu. Na EURO 2000, kam se Anglie dostala, se Beckhamovi příliš nevedlo a tým vypadl ve čtvrtfinále proti Portugalsku, kterému podlehli 2:3.
Po tomto turnaji byl hlavním koučem repre jmenován Švéd Sven-Goran Eriksson.. David byl zvolen kapitánem národního týmu. Výborné výkony, mimo jiné vítězství 5:1 v Německu, zajistili Anglii účast na MS 2002 v Japonsku a Korey. Svým vyrovnávacím gólem v Řecku definitivně potvrdil postup na tento turnaj. Po zlomenině nohy to vypadalo, že turnaj nestihne, ale nakonec do Asie přijel ve výborné formě. Proti Argentině dal vítězný gól z penalty a díky němu se Albion dostal do čtvrtfinále. Zde ale opět jejich cesta skončila, vypadli s Brazílií, tentokrát po hrubce gólmana Seamana.
Další velkou reprezentační akcí bylo EURO 2004 v Portugalsku. Zde ovšem Beckham zklamal. Po povinném postupu ze skupiny přišel neoblíbený soupeř – Portugalsko. Došlo až na pokutové kopy a hned ten první kapitán národního týmu trestuhodně zahodit. Podklouzl a překopl branku, Anglie opět skončila ve čtvrtfinále. Přišla hladká kvalifikace na MS 2006 v Německu. V základní skupině se hodně podílel na výhrách proti Paraguaji a Trinidadu a Tobagu. V osmifinále proti Ekvádoru gólem z přímého kopu a skvělým výkonem poslal Anglii dál. Ve čtvrtfinále ale opět čekalo Portugalsko. David se ovšem brzo zranil, zápas skončil bez branek, ale na penalty opět šli dál jihoevropané.
Beckham se po turnaji vzdal kapitánské pásky a novým trenérem se stal Steve McClaren, který s ním už nepočítal, alespoň dočasně. 26. května 2007 ovšem opět nastoupil v přátelském utkání proti Brazílii, zasáhl i do kvalifikace na EURO 2008. V rozhodujícím utkání ve Wembley sice přihrál na gól, ale hostující Chorvaté nakonec vyhráli 3:2 a nastal obrovský šok – Anglie se nekvalifikovala na hlavní turnaj.
K reprezentaci opět přišel nový trenér, Ital Fabio Capello, který jej trénoval v Madridu. Společně se dohodli na další spolupráci a v přáteláku proti Francii absolvoval již svůj 100. zápas v národním mužstvu. Když v 63. minutě opouštěl hřiště a diváci mu ve stoje tleskali, přišly i slzy dojetí.
David Beckham jako reklamní značka
David si za reklamu vydělává miliardy. I díky reklamě je nejbohatším fotbalistou světa. Tedy spíše jen díky reklamě. Je také druhým nejlépe placeným sportovcem planety, za golfistou Woodsem. Konkrétně se jedná o číslo okolo 50-ti milionů dolarů, což je pro nás naprosto nepředstavitelná částka.
Propaguje hlavně firmy Adidas, kde podepsal doživotní smlouvu a Pepsi Cola. Zde natočil asi nejvíce televizích reklam, které si všichni dobře pamatujeme. Jeho velkým partnerem je velmi úspěšná firma Armani. Dále také spolupracuje s Vodafone, s výrobcem brýlí Police, Motorolou, Gillette a mnoha dalšími světoznámými společnostmi.
Se svou ženou navrhli parfém značky Intimately Beckham. David dokonce má i jen svou značku – Instinkt.
Beckham už se několikrát objevil i na filmovém plátně a plánuje se o něm natočit muzikál. MacBecks, což je jeho název, by měl vzniknout na předlohu několika Shakespearových her.
Když tedy sečteme sportovní výkony + reklamy dohromady, dáme si dokupy, za to David vydělává tolik peněz, které mu každým dnem přibývají.
Osobní život Davida
Je ženatý, se svou ženu Victorii Beckham, která byla členkou známé hudební skupiny Spice Girls, si řekli své ano v roce 1999. Jednalo se o obrovskou událost. Victoria se díky své postavě věnuje módě. Mají spolu tři děti. Nejmladší Brooklyn Joseph Beckham se už odmala věnuje fotbalu, po tátovi. Prostředním synem je Romeo Beckham, který také miluje fotbal, ale trpí epilepsií. Cruz Beckham, nejmladší z jeho synů, se jako jediný nenarodil v Londýně, ale v Madridu. Přišel na svět v únoru roku 2005. Spekuluje se ale, že by nemělo jít o dítě poslední.
V roce 2004 ovšem přišla jeho aférka s jeho bývalou asistentkou Rebeccou Loos , která veřejnost dlouho přesvědčovala o Davidově nevěře. Žádný jasný důkaz ale nepřišel, Beckham s Viktorií krizi přestáli a vyvrátili spekulace o údajném rozchodu.
Beckhamův módní život
Na této stránce života si David velmi zakládá. Jde s módními trendy, nosí ty nejlepší hadry, jezdí v luxusních autech a velmi si zakládá na svém vzhledu. Byl také oceněn jako jeden z nejkrásnějších mužů na světě.
Tetování, to je velká kapitola v jeho životě. Na svém těle jich má spousty. Na zádech má velkého anděla strážného, kolem něj jména všech svých dětí. Na levém předloktí nosí jméno manželky Victorie v hindštině. To je ale jen zlomek jeho tetování, má jimi totiž pokryté celé tělo.
Jeho velkou zálibou je také móda a s tím související účesy, které pravidelně mění a kterými překvapuje. Jednou je dohola, pak má copánky, mikádo, vlasy rozstřapatěné, různě přebarvené a pak třeba zase dohola. Nic u něj totiž není nemožné.
Davidova rodina vlastní hned tři domy. Nejstarší v Anglii je přezdíván Beckinghamský palác. Toto sídlo ho vyšlo na 2,5 milonů liber. Luxusní sídlo má také v Madridu a nově i v Los Angeles, ve známé části Beverly Hills.
David Beckham
David Beckham měří 180 centimetrů a váží 75 kilo. S touto postavou splňuje ideální předpoklady pro fotbalového záložníka, kde nastupuje na pravé straně. Nosí číslo 7 nebo 23. Becks, jak je mezi spoluhráči přezdíván, se také velmi začíná věnovat charitě a pro ni chce zdolat Africký vrchol Kilimandžáro. Jestli se mu ho podaří pokořit, to zatím nevíme, ale svými sportovními výkony už mnoho met zdolal. My tomuto nadmíru úspěšnému sportovci a modelovi můžeme popřát jen hodně štěstí a věřit v to, že nejeden vrchol se mu ještě pokořit podaří.
Zdroj / foto: scorum.com.