02. dubna 2021
Kategorie: Filmmaniak

Francouzské filmy, které byste si neměli nechat ujít

Země galského kohouta je tradičně pokládána za evropskou kulturní velmoc, přestože pokud jde o kinematografii, svou pozici poněkud ztrácí. Ale i tak Francouzi v posledních dvaceti letech natočili spoustu skvělých filmů, které byste si neměli nechat ujít. Tedy alespoň pokud si chcete zachovat auru kulturního intelektuála. Tady jsou ty nejlepší z nich.

Amélie z Montmartru

Těžko by mohl náš seznam začít jiným filmem. Audrey Tautou ve své životní roli hraje číšnici z legendární pařížské čtvrti, která se rozhodne pomáhat ostatním. Melancholický film se skvělým soundtrackem přímo číší vším, co si představíte, když se řekne Francie – skvělým vtipem, elegancí, fantazií i chytrou romantikou. A i když se film měl původně odehrávat v roce 1974, přelom tisíciletí mu sluší také.

Prorok

Zatímco Amélie z Montmartru vzdává svým vyzněním hold staré dobré Francii a je vlastně ve své podstatě velmi tradičním filmem, Prorok odhaluje drsnou realitu současné Francie. Jeho hlavní postavou je Alžířan Malik El Djebena, negramotný odsouzený kriminálník na prahu dospělosti. Vězení ale zdaleka nefunguje jako nápravné zařízení, a tak se v něm Malik zaplete s korsickými mafiány. Drsné drama o drogách, organizovaném zločinu, zradě a mstě se nebojí odhalovat nepříjemná témata a sklízelo úspěchy u diváků i filmových kritiků.

Nedotknutelní

Film, jehož zápletce byste těžko uvěřili. Pokud by tedy nebyl natočen podle skutečných událostí. Ochrnutý, ale bohatý aristokrat hledá ošetřovatele, neboť je téměř úplně odkázán na pomoc druhých. Ke zděšení svých blízkých však nenajme profesionální zdravotní sestru, ale čerstvě propuštěného trestance, kterého k němu poslal jeho probační úředník. Tím pochopitelně roztočí kolotoč neuvěřitelných událostí.

Do našeho krátkého seznamu se tentokrát nevešly tyto skvělé filmy:

  • Život Adéle
  • Utajený
  • Slavíci v kleci
  • Tlukot mého srdce se zastavil
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: