25. března 2020
Kategorie: Filmmaniak, Zvědavec

Kobayashi Maru: co vás naučí zkouška, kterou nelze složit?

Že jste o Kobayashi Maru v životě neslyšeli? Pak nejste trekkie, skalní fanoušek Star Treku. A asi se nevyznáte ani v historii zemí Commonwealthu, protože seriál se inspiroval skutečnými událostmi. V roce 1914 vyplul japonský parník Komagata Maru z Britské Indie do kanadského Vancouveru. Na palubě byly téměř čtyři stovky indických uprchlíků. Většina z nich ve své domovině usilovala o vyhlášení nezávislosti, za což byli pochopitelně britskými místodržícími perzekuováni.

Kanadské úřady zakázaly většině z nich vylodit se. Loď pak byla přinucena vyplout zpět do Indie. Po přistání v Kalkatě došlo k masakru. Indická policie ve službách britské imperiální správy se pokusila zatknout předáky z řad pasažérů, ale celá akce se zvrtla a policisté nakonec na cestující začali střílet. Při incidentu přímo zahynulo 20 pasažéru, většina ostatních byla zraněna. Počet těch, kteří v důsledku incidentu zemřeli později, není znám.

Vesmírná varianta

Obětem masakru vzdal hold již zmíněný kultovní seriál. V něm je přepis z japonštiny sice pozměněn, inspirace je však jasná. Jde o situaci, kde testovaný volí mezi dvěma špatnými řešeními a nikdy nemůže vyhrát. Buďto se pokusí zachránit civilní loď z nepřátelské zóny a přijde tím o tu svou, neboť scénář zkoušky je připraven tak, že při této volbě nelze uspět, nebo obětuje civilní loď a poruší tak veškeré předpisy Hvězdné flotily. Žádná třetí varianta neexistuje, bez ohledu na znalosti a schopnosti testovaného.

Když nelze vyhrát, musíš podvádět

Tvůrci seriálu přesto nechali jednu z hlavních postav, kapitána Kirka, zkouškou úspěšně projít. Díky podvodu. Kirk scénář zkoušky tajně přeprogramoval tak, aby ji byl schopný složit. Seriál, který jinak vyzdvihuje humanitu a férovost až absurdně, nechal jednu ze svých ikon podvádět, což ve své době vyvolalo velký rozruch. Je to ovšem geniální řešení a lekce, kterou by si měl odnést každý z nás: Když nemůžeš vyhrát, změň pravidla hry. Zkouška se kromě seriálu objevuje i ve dvou filmech:

  • Star Trek
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: