25. září 2020
Kategorie: Geek

Co dělat, když si notebook polijete kávou?

Elektronika a tekutiny se spolu příliš nekamarádí, ale tahle nehoda se může stát každému, ať už v kanceláři při práci, nebo doma třeba při hraní her. Stačí jeden neopatrný pohyb a hrnek nebo sklenice s nápojem vedle vašeho notebooku může váš přístroj dokonce poslat do šrotu. Podle statistik je nejčastějším tekutým zabijákem počítačů káva, ale na druhu tekutiny v principu nezáleží.

Okamžitě vypněte počítač

Notebook je třeba opravdu vypnout, ne jen uspat nebo hibernovat – v takovém případě je totiž stále ještě v provozu. Vytáhněte ze sítě také nabíječku. Pokud se tekutina dostala i k ní, buďte dvojnásob opatrní. Čím dříve počítač kompletně vypnete a odpojíte od zdroje elektřiny, tím lépe pro vás. Každou vteřinou provozu totiž roste šance, že politý notebook budete muset nadobro odepsat.

Vyjměte baterii

Pokud má váš počítač vyjmutelnou baterii, máte štěstí. Vyndejte ji, pečlivě očistěte suchou textilií a odložte na místo, kde může vysychat. Asi nemusíme dodávat, že položit ji na topení nebo na místo, kam právě praží polední slunce v horkém letním dni, není ten nejlepší nápad. Obvykle stačí baterii položit na savý materiál na pracovní stůl. Umístěte ji konektory vzhůru, aby přes ně případně nevytékaly kapičky.

Nechte vyschnout zbytek notebooku

Většině lidí se podaří notebook polít shora. Pokud je to i váš případ, po vyjmutí baterie otočte počítač vzhůru nohama, aby káva nebo jiný nápoj nemohly vtékat mezerami kolem jednotlivých kláves do přístroje. Počítač je třeba důkladně očistit a osušit vhodnou textilií a podobně jako baterii v předchozím kroku umístit vzhůru nohama na pracovní stůl nebo jiné vhodné suché místo. S opětovným spuštěním počítače raději nespěchejte, měli byste si být jisti, že je naprosto suchý.

A aby vás případná ztráta notebooku příliš nezasáhla, je dobré mít na paměti, že:

  • Všechna důležitá data je třeba zálohovat.
  • Hesla nelze ukládat jen do počítače samotného, i u nich musíte mít zálohu.
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: