08. dubna 2021
Kategorie: PR tipy

5 tipů pro focení autoportrétu

Když se řekne autoportrét, každý si představí něco jiného. A je to dobře, protože autoportrét by měl být především vyjádřením toho, jak se vnímáte vy sami a jak se chcete světu představit. Nicméně i tak byste měli dodržet jistá pravidla. Aby váš autoportrét dopadl co nejlépe, máme pro vás pár tipů.

Než se pustíte do práce, měli byste si ujasnit, že autoportrét není selfie. Zatímco selfie vzniklo teprve nedávno a jeho nejdůležitější vlastností je aktuálnost. U autoportrétu jde především o umělecký dojem. Pamatujte také na to, že u autoportrétu by nemělo být poznat, že ho fotíte sami. U selfie to nevadí, naopak je to celkem žádané.

Připravili jsme pro vás pár bodů, které byste měli omrknout, než se pustíte do focení vašeho prvního autoportrétu.

1. Pořádně se na všechno připravte

Správné vybavení je v tomto případě základ. Určitě budete potřebovat stativ, nemusí to být velký neskladný stativ, který se používá v ateliéru. Použít můžete malé, ohebné stativy, které se často používají v terénu. Jsou skladné, takže je v případě potřeby strčíte do kapsy a hlavně je připevníte kamkoliv.

2. Ostřete

Stejně jako u jiného focení i při focení autoportrétů potřebujete fotoaparátu vysvětlit, na jaký objekt má zaostřit. Před focením si udělejte zkoušku na nečisto. Na místo, kde se budete fotit, postavte libovolný předmět a zaostřete na něj. Pak nastavte samospoušť, vezměte předmět do ruky a použijte jako rekvizitu nebo ho odložte.

3. Pracujte s časovačem

Při focení autoportrétu se bez režimu časovače neobejdete. Nastavte ho na co nejdelší dobu, abyste měli dost času na to, dostat se na místo. V opačném případě by fotka sice měla dynamiku, ale asi by byla hodně rozmazaná a pokusů byste také spálili bezpočet. Lepší je si na místě chvilku počkat, než pokaždé sprintovat na místo.

4. Využijte funkci pořízení několika snímků

Tuto funkci má téměř každý fotoaparát, většinou ji najdete pod označením časosběr. Možná ho znáte z focení sportovních výkonů. Pro případ, že ne, funguje to tak, že přístroj udělá na jedno zmáčknutí spouště několik snímků, což vám dává prostor pro změnu pózy, výrazu nebo přibrání či odložení rekvizit. Ve finále jen vyberete nejlepší snímek a výrazně si tak usnadníte práci.

5. Foťte na dálkové ovládání nebo s aplikací v mobilu

To je nejlepší vychytávka, kterou si můžete na focení autoportrétů pořídit. V dnešní době si už k většině lepších modelů fotoaparátů můžete dokoupit dálkové ovládání. Obejdete se tak bez nastavování časovače a spoušť stisknete na dálku, až budete na snímek připraveni.

Podobně fungují i mobilní aplikace, se kterými propojíte svůj fotoaparát. Výhodou je, že na displeji mobilu vidíte v reálném čase totéž, co byste viděli v hledáčku foťáku.

Nepodceňujte přípravu, při focení autoportrétu je nejdůležitější. Čím lépe budete mít připravenou scénu a rekvizity, tím lepší bude výsledek.

Nebojte se však zkoušet více variant. Budete mít možnost si nakonec vybrat nejlepší kompozici a nebudete muset podnikat novou fotoseanci. I když je pravda, že trénink dělá mistra, takže je velmi pravděpodobné, že při dalším fotografování budou výsledky zase o něco lepší.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: