30. března 2022
Kategorie: Motorista

10 věcí, na které by po zimě neměli zapomenout majitelé Audi

S koncem zimního období přichází ideální čas pro jarní údržbu vašeho vozu. Na co byste jako majitelé vozů Audi rozhodně neměli zapomenout?

Auto ručně umyjte

Obzvláště po zimě je potřeba věnovat laku vašeho Audi patřičnou pozornost. Různé nečistoty včetně soli, které ulpěli na vaší kapotě mají charakter abrazivních částic, jež by mohli lak při mytí v myčce nenávratně poškodit. Vůz tak umyjte ručně za použití vysokotlakového čističe.

Zkontrolujte stav filtrů

Ohledně výměny filtrů je zažité pravidlo, že byste k jejich výměně měli přikročit při výměně oleje. Pravidelně byste měli měnit filtr palivový, vzduchový, kabinový a samozřejmě i filtr olejový. Vhodné je dezinfikovat i náplň klimatizace, případně ji nechat doplnit.

Přezutí na letní/zimní pneumatiky

Při přezouvání pneumatik byste měli věnovat pozornost systému zavěšení, ale i brzdovým destičkám a kotoučům. Vhodné je svěřit přezutí pneumatik autorizovanému servisu Audi, kde provedou vizuální kontrolu za vaší přítomnosti. Získáte tak jistotu, že je vše v naprostém pořádku.

Pozor na brzdy

Alespoň vizuální kontrola souvisí s výše uvedeným. Destičky a kotouče se neopotřebovávají stejně a chce je čas od času zkontrolovat.

Pravidelně kontrolujte i tlak v pneumatikách

Výrazný efekt mají na správné jízdní vlastnosti vozu správně nahuštěné pneumatiky, ovlivňuje to nejen jejich vlastní životnost, ale i spotřebu vozu.

Pozor na stav brzdové kapaliny

Při kontrole brzd je vhodné si nechat zkontrolovat brzdovou kapalinu, a to nejen její množství, ale i vodnatost. I brzdová kapalina by se totiž měla čas od času měnit.

Zkontrolujte si i stav chladící kapaliny

Většina řidičů dělá při kontrole chladící kapaliny chybu, že kontrolují pouze její množství, ale ne i konzistenci, což by měli dělat za pomoci hustoměru. I s touto kontrolou se můžete obrátit na autorizovaný servis, kde vám kapalinu i vymění.

Rozhodně nezapomínejte na kontrolu a výměnu oleje

Na olejový servis vás dnes již upozorňuje ve většině případů palubní počítač a je vhodné se těchto intervalů držet, protože tím můžete značně prodloužit životnost motoru. Občas proveďte vizuální kontrolu, zda je ve voze oleje dostatečné množství.

Interiér vozu

V interiéru je potřeba odstranit po zimě vzniklé nečistoty a používat k tomu pouze určenou autokosmetiku. Případně si nechte větší nečistoty vyčistit v profesionálním servisu.

Nezapomeňte dochlazovat turbodmychadlo

Samozřejmě, že si můžete užít výkonnostní potenciál vašeho miláčka. Je vhodné ale při rozjezdu a na konci jízdy ubrat trochu na plynu, ať se stihne turbo dochladit. Turbodmychadlo není levná položka, a je proto potřeba o něj pečovat.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: