16. listopadu 2019
Kategorie: Hazardér

Zlepšování pokeru při menším počtu hráčů

Všechny formy pokeru představují specifické výzvy. Velikost hry (tedy množství hráčů) jednoznačně mění styl, jakým se hraje. V této části vám řekneme, jak se vypořádat s některými obtížnými situacemi, na které byste mohli ve hře se šesti nebo méně hráči narazit. Doufáme, že vám tyto informace pomohou zlepšit vaše dovednosti u shorthand stolů.

Pokud vám byl rozdán nižší pár (sedmičky či níže)

Situace před flopem

Nižší dvojice má největší naději na úspěch v rozsáhlých hrách, kterých se účastní větší množství hráčů nebo při heads up (doufáte, že na stůl přijde další karta, se kterou byste mohli vytvořit trojici). Vaše strategie před flopem by měla být tedy asi taková: jste-li na řadě a jeden ze soupeřů zvýšil sázku a druhý složil karty, měli byste se vložit do hry a zkusit jít do heads up. V tomto případě tedy sázku ještě zvyšte. Nicméně, jste-li big blind a tři z vašich oponentů již dorovnali sázku, proveďte pouze „check“ a doufejte, že se vám na flopu podaří sestavit trojici.

Poznámka: Nenavyšujte sázku, abyste se dostali do „heads up“ proti velmi opatrnému hráči. Je velmi pravděpodobné, že drží vyšší pár a v tom případě jste nejspíše poraženi. Použít zvýšení sázky byste měli pouze pod domněnkou, že má soupeř pouze dvě vyšší karty.

Na flopu

Jste li na tzv. „multi-way“ potu (do hry vstoupilo větší množství hráčů), odpověď je jednoznačná. Složte karty, nepřijde-li na flop karta, se kterou byste mohli složit trojici. Výjimkou jsou případy, kdy se objeví flop jako 5–5-2 nebo 6–6-6 a vy držíte kombinaci 7–7. V tomto případě nejspíše vyhráváte a měli byste se pokusit zaútočit na bank. Jste li v „heads up“, je situace trochu choulostivá. Když na flop přijdou nižší karty, měli byste vsadit, neboť váš soupeř nejspíše nic nemá. Pokud se však na flopu objeví kombinace A-J-Q, jste nahraní. Můžete to zkusit a vsadit (možná má také nižší pár), ale pokud narazíte na jakýkoliv odpor, musíte složit karty.

Blafování na flopu

Tento systém funguje nejlépe při hře proti jednomu, možná dvěma oponentům. Jedná se o jednoduchou metodu. Představte si, že před flopem zvýšíte sázku s kombinací K-Qs a na flopu se objeví A-9–5. Právě teď nemáte vůbec nic. Ani možný náběh na flush. Ale stejně tak nemusí mít nic váš soupeř. Jděte do toho a vsaďte – třeba se vám podaří získat bank.

Pokud váš soupeř pouze dorovná sázku, musíte se rozhodnout. Může mít eso(A) a nižší kicker. Nebo může držet kombinaci jako K-9. V každém z těcho případů prohrajete. Obecně byste měli asi v 80% případů provést check a složit karty. Nechcete však, aby vám soupeř překazil váš blaf jen tím, že vaši sázku dorovnal a podíval se, jak se zachováte na turnu. V těchto případech někdy doporučujeme zpomalování hry. Představate si, že na flopu držíte držíte A-9. Měli byste vsadit a na turnu pak provést „check-raise“ (nejdříve provedete check a hned poté zvýšíte sázku). Potrestejte jej za pouhé dorovnání sázky. Lidé by neměli dorovnat sázku s druhou nejlepší kombinací, pokud pouze doufají, že blafujete. Měli byste je donutit zvýšit sázku, abyste zjistili, jak na tom jsou. Pokud tomu věříte, dorovnají vaši sázku s druhou nejlepší kombinací. Pokud máte dobrou kombinaci, měli byste sázet až do riveru. Jsou-li vaše špatné, proveďte již zmíněnou bet/check-fold strategii. Někdy můžete zkusit blaf také na turnu, přestože je tento tah ojedinělý. Ale kdo ví, třeba vám spadne ta správná karta a bank tak stejně vyhrajete.

Zpomalování hry

Zpomalování hry vám nyní příliš nedoporučujeme, protože je lepší použít již zmíněný flop blaf. Blafování na flopu je ale úspěšné pouze tehdy, pokud vsadíte s relativně dobrými kartami. Někdy je však opravdu lepší pouze počkat a pak získat bank. Zpomalení hry se tak doporučuje ve chvíli, kdy je ve hře větší množství hráčů a vy v ruce držíte dobré karty. Pokud držíte A-Q a na flop přijde A-Q-3 a na turnu se objeví eso, máte vše výborně rozehráno. Měli byste počkat, až některý z vašich protihráčů vsadí (myslíte-li si, že se tak stane) a pak sázku zvýšit. Jinak řečeno, zpomalování hry a naplnění banku na turnu je obvykle velmi výnosné. Nedoporučujeme však tuto taktiku provádět při „heads up“ situacích. Darujete tak totiž soupeři jednu kartu navíc a to se vám může vymstít. Kvůli jedné opožděné sázce tak můžete prohrát bank.

Jednu věc byste si o zpomalování hry měli zapamatovat: je úspěšné pouze tehdy, máte li excelentní karetní kombinaci a chcete nechat vaše soupeře, aby mohli také nějakou kombinaci vytvořit. Jejich kombinace však nikdy nesmí porazit tu vaši. Je hloupé zpomalovat hru, složíte-li trojici a váš soupeř čeká na poslední kartu do flush. Dáváte tak soupeři příležitost vylepšit jeho stávající karty, kterými vás poté může porazit. Musíte přemýšlet takto: „Jak může můj soupeř zlepšit svou ruku tak, aby mě neporazil, ale abych ho donutil vsadit, abych pak jeho sázku mohl navýšit?“ Nikdy nezpomalujte hru, máte li pouze dobrou karetní kombinaci. Ta vaše musí být totiž vítězná.

Jeden pár karet na stole, když vy máte tu třetí

To je velmi nebezpečná situace. Řekněme, že na stole je vyloženo Q-Q-A a vy držíte A-J. Možná máte nejlepší kombinaci, ale můžete také velmi jednoduše prohrát. Situace je ale velmi jednoduchá. Pokud všichni před vámi provedli pouze „check“, checkujte také. Konec konců, s čím by asi soupeři dorovnali vaši sázku? Většina vás dorovná pouze s kombinací jako A-7 nebo možná s nějakým párem, což vás v této situaci nemůže ohrozit.

Pokud se tedy nacházíte v této zapeklité situaci, musíte si uvědomit dva důležité faktory: S čím vás nejspíše vaši soupeři dorovnají a jaká je šance, že některý z nich vytvořil trojici? Čím vyšší jsou dvě stejné karty na flopu, tím větší je pravděpodobnost, že mají trojici. Flop jako A-A-J je pro někoho, kdo drží K-J, mnohem děsivější, než pokud se objeví 4–4-J. První z uvedených flopů byste měli hrát s obrovskou opatrností a neměli byste se bát složit své karty. Při druhém flopu, který jsme si uvedli, byste měli určitě vsadit.

To však přináší otázku: „Co to znamená hrát opatrněji?“ Pokud někdo vsadí na flopu A-A-J a vy držíte K-J, váš soupeř může mít Q-J a proto byste to měli zkusit a zvýšit sázku. Pokud váš oponent drží Q-J, pak složí karty. To určitě neudělá, drží-li v ruce eso. Tato situace má ale i svou druhou stránku: Jak ví, že nemám eso, když zvyšuji sázku? Dobrá otázka! Proto byste měli v této situaci vždy zpomalovat hru. Pokud je na stole A-Q, jděte do toho a vsaďte také. Tak nebudou moci soupeři předvídat, jakou karetní kombinaci právě držíte.

Hraní proti šílenému maniakovi

Maniaci mohou být ve hře s menším počtem hráčů skutečnou bolestí. Jdou velmi dobře poznat, neboť dorovnávají téměř vše. Proto byste měli zvýšit sázku vždy, když držíte opravdu dobrou kombinaci. Maniaci zvýší proměnlivost hry, ale porazíte je v běhu na dlouhou trať.

Během jedné $100-$200 hry v intercasinu byla našemu členovi rozdána velmi hezká kombinace Q-Q. Někdo dorovnal sázku a maniak u stolu vsadil. Náš muž zvýšil sázku a maniak ho dorovnal. Jeden ze standardních hráčů se ještě stále účastnil hry. Na flop přišlo A-K-4, což byla samozřejmě nejhorší možná kombinace pro našeho muže. Ale přesto vsadil. Standardní hráč složil karty a maniak sázku ještě zvýšil. Naštěstí se našemu muži podařilo maniaka odhalit tím, že ho sledoval v jednom z minulých kol a rozhodl se nesložit kart. Checkoval a dorovnával až do riveru. Ukázalo se, že maniak držel karetní kombinaci 3–5.

Neplaťte zbytečně

Někdy čeká některý z vašich protihráčů na dokončení flush, jsou na tzv. „flush draw“, a vy máte nejvyšší pár nebo nejvyšší dva páry. Počkají si, až vsadíte a pak vaši sázku zvýší. Pokud si myslíte, že jsou na „flush draw“ a předpokládaná karta do flush se objeví na riveru, neplaťte zbytečně. Na riveru proveďte pouze check a myslete trochu matematicky. Pokud jste na řadě a provedete na riveru pouze check, ušetříte dvě velké sázky a čtyři celkově. Pokud se jedná o standardní hru, zvýšila se nejspíše sázka již před flopem a na flopu se pak odehrálo několik sázek a pak dorovnání. Do této chvíle jste do hry vložili celkem pět velkých sázek. Pokud použijete naši techniku, ušetříte asi polovinu peněz, které byste prohráli.

Toto nikdy nedělejte ve hře s menším počtem hráčů:

* Nepouštějte se do hry, držíte li v ruce pouze eso(A) a některou nižší kartu. Vaši soupeři mohou držet vysoký pár, eso s vyšším kickerem nebo třeba karty jako K-Q. S každou z těchto kombinací vás oponenti pravděpodobně porazí.

* Nehrajte o víc než o celkové množství vašich peněz. I mnoho pokerových expertů několikrát udělalo tuto chybu. Každá z shorthand her může být úplně jiná. Ujistěte se, že máte dostatečně velký bank na to, abyste mohli hrát i několik hodin. Vašim cílem totiž není přijít, vsadit vše na pár es(A-A) a odejít poražen.

* Nesmíte se soustředit pouze na sebe. Vždy přemýšlejte o tom, co si nejspíše myslí vaši soupeři. Není to tak důležité jako v no-limit variantě, ale měli byste myslet na to s čím vaši soupeři nejspíše do hry šli a s čím asi dorovnávají, případně zvyšují sázky. Neměli byste si pořád myslet, že váš soupeř blafuje. Ve většině případů tomu tak není.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: