23. března 2025
Kategorie: Zvědavec

Za jak dlouho se tělo vyčistí od alkoholu?

Vypili jste pár drinků a zajímá vás, kdy budete „čistí“? Nebo se chcete zbavit kocoviny a zajímá vás, kdy už ve vašem těle nebude ani stopa po alkoholu? Detoxikace od alkoholu není tak rychlá, jak by si mnozí přáli. Jak dlouho trvá, než se alkohol odbourá z těla, co to ovlivňuje a jak tento proces urychlit?

Jak tělo odbourává alkohol?

Když si dáte skleničku, váš organismus začne okamžitě pracovat na jejím odbourání. Alkohol se vstřebává v žaludku a tenkém střevě, odkud putuje do krve. Odtud ho zpracovává především játra, která mají na starosti jeho rozklad. Přibližně 90 % alkoholu odbourají játra, zatímco zbytek odchází močí, potem a dechem.

Játra však mají omezenou kapacitu. Průměrně odbourají asi 0,1 g alkoholu na 1 kg tělesné hmotnosti za hodinu. Takže pokud vážíte 80 kg, vaše tělo zvládne odbourat přibližně 8 g alkoholu za hodinu.

Za jak dlouho zmizí alkohol z krve?

Doba, za kterou se alkohol zcela odbourá, závisí na mnoha faktorech – množství vypitého alkoholu, vaší tělesné hmotnosti, pohlaví, rychlosti metabolismu nebo třeba na tom, zda jste jedli.

Obecně platí, že běžný člověk odbourává 0,1 až 0,2 promile za hodinu. Pro představu:

  • 0,5 promile (asi 2 piva) – odbouráte za 3 až 5 hodin
  • 1 promile (cca 4 piva nebo 4 panáky) – odbouráte za 6 až 10 hodin
  • 2 promile (cca 8 piv nebo 8 panáků) – odbouráte za 12 až 20 hodin

Pokud jste tedy měli divoký večer s několika panáky tvrdého alkoholu, může vám trvat klidně celý den, než budete zcela střízliví.

Ovlivní odbourávání alkoholu pohlaví a věk?

Ano! Muži a ženy metabolizují alkohol rozdílně. Ženy mají méně enzymu alkoholdehydrogenázy, který štěpí alkohol už v žaludku, což znamená, že alkohol u nich zůstává v krvi déle.

Věk také hraje roli – starší lidé mají pomalejší metabolismus, takže alkohol zůstává v jejich těle déle než u mladých. Navíc s věkem klesá množství svalové hmoty a vody v těle, což zpomaluje ředění alkoholu v krvi.

Jak zjistím, jestli už jsem střízlivý?

Pokud si nejste jisti, zda můžete řídit, spoléhat se na vlastní pocit není ideální. I když se cítíte dobře, v krvi ještě můžete mít alkohol! Nejlepší způsob, jak to zjistit, je použít alkoholtester.

Existují tři hlavní způsoby měření:

  • Dechový test – běžně používaný policií, ale přesnost se může lišit
  • Krevní test – nejpřesnější metoda, ale nepraktická pro běžné použití
  • Domácí testery – mohou být užitečné, ale ne všechny jsou spolehlivé

Pokud si nejste jisti, zda už můžete řídit, raději počkejte nebo využijte taxi.

Dá se odbourávání alkoholu urychlit?

Možná jste slyšeli rady typu „dej si kávu, běž do sauny nebo si dej mastné jídlo“. Bohužel, nic z toho proces odbourávání alkoholu výrazně neurychlí.

Co může pomoci:

  • Pít hodně vody – alkohol dehydruje, takže voda pomůže zmírnit některé negativní účinky
  • Jíst bílkoviny a sacharidy – pomůže vám to cítit se lépe, ale alkohol to z těla rychleji neodstraní
  • Spánek – tělo odbourává alkohol i ve spánku, ale ne rychleji než normálně

Sauna, studená sprcha nebo silná káva jen oklamou vaše smysly, ale ne játra. Jediný spolehlivý lék je čas.

Kdy už není v těle žádný alkohol?

I když se cítíte střízliví, v těle může stále být zbytkový alkohol. Například v moči a dechu může být detekovatelný ještě několik hodin po vystřízlivění.

  • V krvi – většinou do 24 hodin
  • V moči – až 48 hodin
  • Ve vlasech – až 90 dní!

Pokud vás tedy čeká test na alkohol, například v práci, je dobré vědět, že některé metody odhalí jeho stopy i několik dní po požití.

Alkohol se z těla odbourává pomalu a žádné triky ho neurychlí. Pokud chcete vědět, kdy už můžete bezpečně řídit nebo se vrátit k důležitým povinnostem, nejlepší je řídit se jednoduchým pravidlem: čím více jste vypili, tím déle počkejte.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: