17. července 2020
Kategorie: Sportovec

Vodní pólo: když rozhodčí nevidí, co se děje

Vodní pólo v České republice není příliš rozšířené, což je ovšem velká škoda. I když se to nezdá, jde o velmi tvrdý sport, protože na břehu bazénu stojící rozhodčí nemají šanci vidět všechny zákroky odehrávající se pod hladinou.

Vodní pólo tak není příliš divácky atraktivní, ale je lákavé pro všechny, kteří mají rádi kontaktní sporty. Být vodním pólistou totiž zdaleka není pro každého, tato disciplína vyžaduje perfektní kondici, koordinaci pohybu i ve vodě, periferní vidění a cit pro kolektivní sporty. Lze říci, že tento sport je hezčí hrát než sledovat, pokud na to máte.

Řecko-římský zápas v bazénu

Přesně takovou přezdívku si vodní pólo vysloužilo ve svých začátcích, konkrétně v Anglii kolem roku 1870. V té době ještě tento sport neměl prakticky žádná pravidla a hrál se pro zábavu bez nějaké větší organizace v plaveckých klubech coby jakási vodní varianta fotbalu. Odtud se nový sport začal rychle rozšiřovat, nejprve do Spojených států a pak i do ostatních zemí. Dnes je s poněkud přísnějšími pravidly populární prakticky ve všech státech s plaveckou tradicí.

Místo dresů čepičky

Pokud se prostřednictvím našeho článku s vodním pólem seznamujete poprvé v životě, asi přemýšlíte, jak se od sebe jednotlivé týmy rozlišují, když nemají dresy. V soutěžních zápasech vodního póla je nahrazují koupací čepice, které jsou povinné. Na nich mají jednotliví hráči čísla. A podobně jako u jiných sportů mají i brankáři odlišný dres, respektive čepičku.

Vodní pólo olympijské

Možná vás překvapí, že poprvé bylo vodní pólo zařazeno mezi olympijské sporty už v roce 1900, tedy hned na druhých olympijských hrách. Od té doby už nikdy nechybělo, čeští a českoslovenští reprezentanti se však kvalifikovali jen několikrát, naposledy do Barcelony v roce 1992.

Nejúspěšnější pak byly na olympiádách tyto státy:

  • Maďarsko s bilancí 9 zlatých, 3 stříbrné a 3 bronzové medaile
  • Srbsko (kterému se počítají také úspěchy bývalé Jugoslávie) s bilancí 4 zlatých, 5 stříbrných a 1 bronzové medaile
  • Velká Británie se 4 zlatými medailemi
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: