20. června 2020
Kategorie: Sportovec

Ragby: jeden z mála opravdu férových sportů

Málokterý týmový sport snese srovnání s ragby, pokud jde o dynamiku, fyzickou náročnost a agresivitu. Ještě o něco rychlejší a možná i silovější je lední hokej, ale hokejisté těží ze skutečnosti, že na bruslích se dá jezdit rychleji, než může sportovec běžet, a hlavně z více než desetikilové výstroje, jejíž funkce je především ochranná. Ragbisté většinou nepoužívají kromě chráničů zubů prakticky nic. Někteří z nich nosí helmy nebo chrániče kloubů, ale na rozdíl od tvrdých hokejových chráničů musí být ty pro ragbisty měkké a lehké.

Stará dobrá Anglie

Ragby pochází z Anglie, přestože v posledních letech v něm dominují zejména borci z Nového Zélandu, ke kterým se dostaneme později. Sport vznikl zhruba před sto padesáti lety ve stejnojmenném městečku nedaleko Birminghamu jako varianta běžného fotbalu. Brzy vznikla celá řada alternativ s různými počty hráčů na hřišti. Nejčastější jsou „patnáctkové“ a „třináctkové“ ragby, další varianty ale vznikaly na ostatních kontinentech, a tak existuje i ragby australské, kanadské nebo americké.

Opravdu férový sport

Tuhle specifiku ragby jsme nakousli už v titulku. Být v kůži ragbyového rozhodčího by chtěl jen ten nejtvrdší masochista, kdyby se ragbisté chovali podobně jako jejich kolegové z jiných sportů. Jedno chybné rozhodnutí by se rozhodčímu mohlo stát i osudným, vezmeme-li v potaz, že průměrný ragbista je hora svalů s pořádně posunutým prahem bolesti a minimálním pudem sebezáchovy. Ale světe div se, ragbisté se se sudím nehádají a plní všechny jeho pokyny. Často dobrovolně přiznají i vlastní neodpískaný přečin.

Hegemon Nový Zéland

V poslední době ragby vévodí reprezentace Nového Zélandu, přezdívaná díky černým dresům „All Blacks“. I mimo ragbyový svět se Novozélanďané proslavili svým bojovým pokřikem „Haka“, který původně využívali domorodí Maorové. A rituál s magickým nádechem funguje i ve vrcholovém sportu. I díky němu dal Nový Zéland světu nejlepší ragbisty, mezi které se řadí například Richie McCaw, Dan Carter, či Michael Jones.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: