12. září 2022
Kategorie: Zvědavec

V boji proti kunám je důležitá prevence. Jak na ni?

Malý škůdce se vzhledem nevinného zvířátka – to je kuna! Mnozí z nás si ani nedokážou představit, jaké škody dokáže kuna napáchat. Rozkousané kabely, trus, zabité slepice, poškozená izolace a zápach ze zbytků potravy. Tohle a mnoho dalšího tento malý tvor dokáže.

Od přírody je nejspíš kuna naučena, aby škodila. Ať už tedy na zahradě a v kurníku likviduje slepice, nebo na půdě ničí tepelnou izolaci, či v autě pod kapotou rozkousává kabely. Otázka ale zní, jak kunám vůbec zabránit, aby se k nám dostaly?

Mechanická zábrana

Kuna je malé a mrštné zvíře a vejde se i do malé skulinky. Proto je nutné pravidelně kontrolovat, že na domě nebo chatě nemáte nějaké díry, kterými by se kuna dovnitř mohla dostat. To samé platí i u střechy, u té je ale taková kontrola poněkud složitější. Obezřetní musíte být především u kurníku na zahradě, pokud nechcete přijít o celý svůj chod slepic. Jakákoliv větší díra může znamenat zkázu. Na zadělávání děr je vhodné použít beton, který proložíte kovovou mřížkou. Tak zajistíte, že se kuna neprokouše dovnitř. Dřevěné záplaty děr jí na moc dlouho nezastaví.

V autě bohužel tato metoda nefunguje. V autě mechanická zábrana kuně udělat nejde. Zde si musíte poradit jinými způsoby, hlavně tedy metodami na odpuzení kuny.

Odpuzení kuny

Metody na odpuzení kuny fungují i jako prevence, aby se k nám kuna nedostala. V domě máme více možností. Můžeme použít pachové odpuzovače kun, prodávají se například spreje, ale jenom pozor, čas od času je musíte znova nastříkat. Nebo je možné na půdu rozmístit lidské nebo zvířecí chlupy, které kunu také dokážou odpudit. Kunám jsou nepříjemné i jiné výrobky, například naftalínové tablety, které používáme proti molům.

Zahrada a kurníky se již chrání složitěji. Tam je nejvíce potřebná již zmiňovaná mechanická zábrana, protože pachové odpuzovače se ztrácejí vlivem povětrnostních podmínek. Stačí silnější vítr nebo déšť a musíte pach znovu obnovit.

Existuje ale řešení, které nám může pomoci jak v domě, tak na zahradě, tak v autě. Jedná se o ultrazvukové plašiče kun. Tyto odpuzovače jsou nenápadné řešení, které slouží právě i jako prevence, aby se kuna vůbec do těchto prostor nedostala. Slouží na principu vysílání vysokých tónů, které jsou lidskému uchu neslyšitelné, ale kunám jsou velmi nepříjemné. V průběhu času se výška tónu mění, aby si kuna nezvykla. Zároveň je to uživatelsky velmi jednoduché řešení. Zakoupený plašič stačí pouze podle návodu nainstalovat (většinou stačí pouze vložit baterie nebo zapojit do elektrické sítě) a už plašíte. Nejdůležitější je zvolit správné místo, aby plašič zabíral co největší plochu. A to je vše. Pak už jenom jednou za pár měsíců vyměníte baterky, ale jinak se o plašič nemusíte starat, dokonce ty lepší vydrží i povětrnostní podmínky. I takhle jednoduché to může být.

Kuna je škodná zvěř, kterou nechce ani doma, ani na zahradě a rozhodně ji nechceme ani v autě. V tomto případě je důležitá prevence a ochrana. Investice do ochrany před kunou, ještě než k vám zavítá, bude rozhodně menší, než pak platit za všechny škody, které napáchala. Malý tip: pokud si soused stěžuje na kunu, neváhejte ani minutu. Další zastávku může udělat u vás.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: