16. října 2020
Kategorie: Požitkář

Tyhle 3 bourbony vás zaručeně pošlou do kolen

Ani je nemusíte ochutnat, stačí se podívat na jejich cenovky. Podle těch byste si totiž snadno mohli myslet, že kupujete tekuté zlato. Bourbon je nicméně typem americké whisky, která je vyráběná z větší části z kukuřice. Irové a Skotové, kteří se chlubí tím, že z jejich domoviny pochází ta opravdu pravá whisky, nad bourbonem obvykle ohrnují nos, ale ve Spojených státech se bourbonu daří.

Ani koronavirus nedokázal poptávkou otřást natolik, aby ceny nejdražších bourbonů poklesly. Tady jsou ty nejdražší:

Eagle Rare Double Eagle Very Rare 20-Year-Old Kentucky Straight Bourbon

Abyste dostali lahev tohoto vzácného dvacetiletého nápoje, museli byste z kapsy vytáhnout asi 20 tisíc dolarů, zhruba půl milionu korun. A dá se očekávat, že cena nápoje ještě poroste, protože lahví bylo stočeno jen 299. Paradoxní je, že za své peníze dostanete prakticky čistý alkohol, jehož tento bourbon obsahuje závratných 90 %. Degustátoři proto doporučují pít jej na ledu, nebo ještě lépe se sodou.

Old Rip Van Winkle 25-Year-Old Kentucky Straight Bourbon

Jen o pět set dolarů levnější je další excelentní bourbon. Na rozdíl od jiných bourbonů nedoplňuje při pálení kukuřici žito, ale pšenice, což se zajímavě propisuje do chuti nápoje. Ten má jen padesátiprocentní obsah alkoholu, a tak jej směle můžete pít čistý, abyste si mohli jednotlivé chuťové odstíny řádně užít. Při degustaci byste měli postupně cítit karamel, vanilkové tóny a nakonec lehký dubový dozvuk.

Buffalo Trace OFC Bourbon

Kromě skromnějšího názvu má tento bourbon také přívětivější cenu, do České republiky si ho můžete nechat zaslat již za necelých 300 tisíc korun. Jedná se o bourbon, který zrál 25 let. Na trh se dostala jen tisícovka lahví. Většina z nich již sice byla prodána, ale k dostání je z druhé ruky – na eBay a dalších online tržištích. Chutná po praženém karamelu, skořici a dubovém dřevě, závěrečné tóny jsou spíše kávové či bylinné.

Předchozím destilátům šlapou na paty tyto bourbony s cenou mezi pěti a šesti tisíci dolary:

  • Old Rip Van Winkle Handmade Family Reserve 16-Year-Old Kentucky Straight Bourbon
  • Michter’s 25-Year-Old Single Barrel Bourbon
  • AH Hirsch Finest Reserve 20-Year-Old Straight Bourbon
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: