Toto rozhodně nepodceňte: Jak pečovat o mobil, aby vydržel co nejdéle?
Mobil patří mezi zařízení, bez kterých si běžný člověk žijící ve 21. století už ani neumí představit plnohodnotný život. Aplikacemi nabitý chytrý telefon je pomocníkem v každém ohledu a platí zásada, že čím prémiovější a dražší zařízení, tím více funkcí a možností nabízí. Mobilní telefony jsou však vzhledem ke svým vysokým cenám poměrně křehká zařízení. Navíc jsou často vystavovány situacím, které testují hranice jejich odolnosti. Poškození je tedy u řady z nich jen otázkou času.
Ochrana hardwaru
Nezanedbaná péče může efektivně ochránit nejen vaše zařízení, ale také vaši peněženku před nečekanými náklady na opravu. O zařízení se tak raději příkladně starejte také z hardwarové stránky. Pouzdro na mobil či ochranné sklo jsou pro svědomitého člověka absolutní nutností pro ochranu zařízení při každodenním používání. Díky nim váš chytrý telefon s lehkostí odolá škrábancům a při kvalitním obalu na mobil také pádům z větší výšky.
Nezanedbávejte ani software
Pravidelné každoroční výměny zařízení za nové modely prémiových značek šly v posledních letech stranou. Stále vyšší procento uživatelů volí výměnu každé dva až tři roky. Samozřejmě, nemalou část tvoří také lidé, kteří považují pravidelnou výměnu mobilu za vyhozené peníze a svůj mobil používají, dokud jim nedá poslední sbohem. V tomto případě se při nesprávné péči může objevit trápení v podobě mrznoucího či zpomaleného zařízení, proto byste měli věnovat patřičnou pozornost také jeho softwaru.
Co dělat, když váš chytrý telefon pravidelně mrzne?
Začít můžete kontrolou stavu paměti telefonu. Zpomalené reakce může mít na svědomí přeplněná paměť. Jednoduchým řešením tak je vymazání nepoužívaných aplikací. Velký objem paměti často zabírají také nepotřebné fotografie či videa. Jde především o videa ve vysokém rozlišení, na která jste se od jejich natočení ani jednou nepodívali. Pokud je to tak, nemají ve vašem zařízení co dělat.
Telefon dokážete efektivně zrychlit také pravidelným vymazáváním vyrovnávací paměti. Důležitým krokem k dobře pracujícímu zařízení je také aktualizace systému. Samozřejmě, u starších zařízení to může být problém a tedy vhodný čas pro výměnu.
Pokud oprava, tak rozumně
Pokud již před koupí nového zařízení z předchozích zkušeností víte, že to vaše bude s velkou pravděpodobností během jeho krátké životnosti několikrát opravováno, sáhněte po modelu s vysokým skóre opravitelnosti. Čím vyšší skóre tohoto ukazatele, tím bude případná oprava jednodušší a mnohdy také výhodnější než u jiných modelů.
Kromě displejů jsou často měněny také baterie. Ty vydrží jen několik stovek nabíjecích cyklů a následně musí být z důvodu nízké výdrže a častého nabíjení vyměněny. Na zařízeních s vysokým skóre opravitelnosti si baterii či jiné komponenty dokážou šikovní domácí mistři vyměnit dokonce sami. Avšak pokud je zařízení ještě v záruce, je lepší výměnu zajistit oficiální cestou.
Nepodléhejte trendům
Velcí hráči na poli mobilních technologií tlačí každoročně nesmírný obnos peněz do marketingu a podpory prodeje nových zařízení. Jedním z cílů kampaně je samozřejmě také vyvolání nespokojenosti u vlastníků starších zařízení. Ty mohou být z vašeho pohledu nové a plně funkční, avšak jakmile vyjde novější model, jejich cena a image rapidně klesá.
Podstatné je proto nepodlehnout tomuto trendu a nezanedbat péči o vaše aktuální zařízení. Pokud máte kvalitní kousek, odvděčí se vám dobrým fungováním i po pár letech. Vy tak budete moci pokusy a nátlak telekomunikačních gigantů úspěšně ignorovat a výměnu vašeho starého zařízení naplánovat, až když to bude skutečně potřeba.
Zdroj/ foto: pexels.com