07. srpna 2020
Kategorie: Sportovec

Tomáš Souček: neúnavný český dříč v Premier League

Od doby, kdy česká fotbalová reprezentace sklízela jeden úspěch za druhým, už uplynulo hodně vody, a tak je českých fotbalistů v prestižních zahraničních ligách jako šafránu. A ještě méně z nich pravidelně nastupuje, natož v základní sestavě. Tomuhle trendu se vymyká vysoký defenzivní záložník, který si dal se svým přestupem do zahraničí na čas. Ve Slavii zrál Souček jako víno, a tak přestoupil do West Hamu za půl miliardy korun.

Kolohnát, ale zadarmo

Jsou hráči, o jejichž talentu jsou všichni přesvědčeni. I v Česku jich bylo hodně, ale málokterý skutečně uspěl. To Souček v době, kdy mnozí nakukují do první ligy, málem skončil. Ve třetiligové Viktorii Žižkov, která se tehdy topila v dluzích, si ho nechali jen proto, že přišel na hostování úplně zadarmo. Ani Jindřich Trpišovský, tehdy začínající trenér, se na svého nového svěřence moc netvářil, protože působil neohrabaně.

Neúnavný dříč

A tak Trpišovský alespoň přesunul Součka do zálohy, kde jeho občasné kiksy nebyly tak nebezpečné. Souček ovšem své tehdejší trenéry překvapil při kondičních trénincích, přes svou vytáhlou postavu je skvělý vytrvalec a neúnavný dříč. Takové hráče má Trpišovský rád. Souček navíc na rozdíl od mnoha zapadlých talentů vždy poctivě trénoval, zlepšoval se a vysloužil si návrat do Slavie.

Trpišovský podruhé a potřetí

Dá se říci, že Trpišovský je Součkův osudový trenér, po společném angažmá v Žižkově se potkali i ve Slovanu Liberec, kde Souček také hostoval, když po zranění vypadl z nadupané slávistické sestavy. Pod Ještědem se ovšem i díky vedení svého oblíbeného trenéra Souček rozehrál tak, že se po návratu do Slavie stal nepostradatelným. Do Slavie za ním navíc o něco později přišel i Trpišovský, který Součka i celý tým posunul na vyšší úroveň. Slavia pak hrála konkurenceschopný a divácky atraktivní fotbal v Lize mistrů a okolo Součka začaly kroužit známé kluby. Nakonec po něm sáhl už zmíněný West Ham.

Mezi Součkova individuální ocenění patří:

  • Nejlepší hráč Fortuna:Ligy za sezónu 2018/19
  • Fotbalista roku 2019
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: