11. září 2020
Kategorie: Zvědavec

Stonehenge a další kamenné kruhy na Britských ostrovech

Některé historické stavby lidstvo nikdy nepřestanou udivovat. Patří mezi ně beze sporu sedm klasických divů světa, většina z nich se však nedochovala. Na Britských ostrovech, stranou pozornosti středomořských národů klasické antiky, pak vznikala kamenná díla, která na světě nemají obdoby.

Přestože dnes nejsme stoprocentně schopni určit jejich účel, fascinovat nás nepřestávají. Nejznámější z nich je kamenný kruh Stonehenge, ten ale není jedinou stavbou svého druhu.

Pět tisíc let

Přibližně tak staré by podle nejnovějších průzkumů měly být nejstarší části Stonehenge. Jsou tedy starší než egyptské pyramidy, řecké Mykény nebo památky mínojské civilizace na Krétě. Většina Stonehange je však o něco mladší a finální podobu získal kamenný kruh někdy mezi lety 2100 a 1900 před naším letopočtem. Jednotlivé kameny váží neuvěřitelných 50 tun a pro tehdejší obyvatele Británie musela být stavba opravdu náročná.

K čemu Stonehenge sloužil?

Na tuto otázku bohužel doposud definitivní odpověď neznáme, a pravděpodobně ani nikdy znát nebudeme. Postupem času vznikají nové a nové teorie, žádná však nevysvětluje všechny části stavby a archeologické nálezy v okolí kruhu. V současnosti se odborníci přikládají k názoru, že se jednalo o jakousi prehistorickou nemocnici nebo lázně, neboť některé z využitých kamenů měly mít v době bronzové léčivé účinky. Ty zřejmě bylo možné posílit při vhodném rozestavení velkých kamenů a možná i za přispění určitého postavení hvězd nebo slunce na obloze.

Další britské „henge“

Jak jsme již předeslali, Stonehenge není jediný svého druhu. Podobné „henge“ zřejmě naši předkové stavěli nejen z kamenů, ale i ze dřeva. Po celé Británii se nicméně zachovaly jen ty kamenné, respektive některé z nich.

Mezi ty nejznámější patří:

  • Tři kamenné kruhy v Avebury
  • Kamenné kruhy v Stanton Drew
  • Kamenné stěny v Durringtonu
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: