Stojí elektronické čtečky knih opravdu za to?
Většinou ano, měl byste však být nejen nadšenec do moderních technologií, ale také vášnivý čtenář, nebo alespoň posluchač audioknih, neboť většina čteček už dnes umí knihy také předčítat. Tedy alespoň ty v angličtině, strojové čtení češtiny zatím obecně poněkud pokulhává, přestože náš rodný jazyk je na rozdíl od angličtiny velmi fonetický.
Odborná literatura, beletrie i poezie
Prakticky každá kniha, která vyšla v posledních pěti letech (v případě českého trhu, u anglicky psaných knih můžeme směle mluvit o posledním desetiletí), má kromě fyzické podoby také elektronickou. Ta navíc bývá výrazně levnější. Výjimkou jsou některé odborné publikace technických oborů s velkoformátovými schématy a plány, které se do formátu běžných elektronických knih obtížně konvertují. Ale má to jeden velký háček, vždy se musí jednat o nová vydání. Již vydané knižní tituly se obvykle dodatečně nevydávají jako ebook.
Čtečka versus mobil
Celá řada čtenářů může namítnout, že nepotřebují relativně drahou čtečku, protože mají mobil, který navíc nosí stále s sebou. Mobil se sice skvěle hodí k přehrávání audioknih, ale na čtení knih to není to pravé ořechové.
Čtečky obvykle mobily porážejí zejména v těchto parametrech:
- Tak akorát velký displej. I na tom největším mobilu si zkrátka příliš nepočtete. Čtečky se svými displeji blíží formátu A5, který je běžný i u papírových knih.
- Kvalita displeje. Ne že by displeje současných mobilů nebyly dobré, ale nejsou koncipované na to, abyste na ně třeba dvě hodiny v kuse upřeně zírali. Čtečky se snaží imitovat potištěný papír a díky tomu oči namáhají mnohem méně než mobily nebo třeba obrazovky počítačů. A to přesto, že nejnovější modely čteček už nabízejí podsvícení displeje.
Výdrž baterie. Pokud vás předchozí body nezaujaly, tenhle vás zlomí. Čtečka hravě zvládne dvoutýdenní provoz bez nabíjení. Některé modely potřebují dobít jen jednou za měsíc, a to i při každodenním čtení.