27. července 2023
Kategorie: Zvědavec

Spermiogram a plodnost mužů: Zrcadlo mužské plodnosti

Spermiogram, neboli test mužského reprodukčního zdraví, představuje základní a jednoduché vyšetření plodnosti u mužů. I přesto, že je to relativně běžný zákrok, mnoho mužů má z něj respekt a obavy. Přesto by se páry, které plánují založit rodinu a nedaří se jim počít přirozenou cestou, neměly tomuto vyšetření vyhýbat. Odborníci z Centra reprodukční medicíny (CRM) ISCARE vysvětlují, co se při spermiogramu hodnotí a proč je tak důležité.

Co čekat od vyšetření?

Samotný odběr spermií probíhá individuálně nebo za přítomnosti partnerky v soukromé místnosti. Čas odběru není nijak omezen. Po odběru musí muž předat ejakulát do andrologické laboratoře. Je možné vzorek odebrat i doma, ale vyžaduje to speciální nádobu a vzorek musí být doručen do laboratoře do hodiny. Po doručení vzorku je zpracován, vyhodnocen a výsledky jsou známy do několika hodin.

Při spermiogramu se hodnotí množství ejakulátu, jeho viskozita, pH, a dále počet pohyblivých/nepohyblivých spermií, morfologie a pohyblivost. Pokud je výsledek špatný, doporučuje se vyšetření zopakovat a při opakovaných špatných výsledcích konzultovat situaci s andrologem.

Speciální vyšetření a využití mikrofluidního čipu

Kvalita spermií je klíčová pro úspěšné oplození a vývoj embrya. Prokázanou příčinou vadné kvality spermií je oxidativní stres, který může poškodit DNA spermií a ovlivnit oplození vajíček a vývoj embrya. V případě výskytu zvýšeného poškození DNA spermií se používá mikrofluidní čip pro selekci vhodných spermií. Tato metoda umožňuje výběr kvalitních spermií pro umělé oplodnění. Mikrofluidní Sperm Sorting (MFSS) Chip je šetrná a bezpečná metoda, která nezvyšuje oxidativní stres spermií. Další využívanou metodou je MESA/TESE odběr spermií, používaný v případech, kdy nejsou nalezeny spermie v ejakulátu nebo při poruchách erekce.

Social Freezing jako možnost v pozdějším věku

Social Freezing je termín pro preventivní zmrazování mužských a ženských zárodečných buněk za účelem pozdějšího využití. Tento proces umožňuje lidem uchovat si mladé buňky pro pozdější početí geneticky vlastního potomka. Doporučuje se zejména před léčbou, která by mohla negativně ovlivnit početí nebo kvalitu zárodečných buněk. Aktuální statistiky ukazují, že stále více párů řeší problémy s plodností. Social Freezing tak nabízí naději pro ty, kteří chtějí rodinu, ale chtějí odložit rozhodnutí na později.

Spermiogram je důležité vyšetření pro hodnocení mužské plodnosti. I když může být citlivou záležitostí, jeho provedení je klíčové pro páry, které se snaží o dítě. Speciální vyšetření a nové technologie, jako je mikrofluidní čip, umožňují selekci kvalitních spermií pro asistovanou reprodukci. Social Freezing pak nabízí šanci na rodinu i v pozdějším věku. S těmito možnostmi se odbourávají překážky a nabízí se nové naděje pro ty, kteří sní o vlastním potomstvu.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: