Siemens vyhlásil 27. ročník prestižní ceny pro studenty, pedagogy a mladé vědce
V rámci technických a přírodovědných oborů byla vyhlášena Cena Wernera von Siemense již po sedmadvacáté. Tato prestižní soutěž se zaměřuje na studenty, pedagogy a mladé vědce, jejichž inovativní přístupy mají potenciál ovlivnit budoucnost průmyslu, technologií a dalších oblastí.
„Technologické a přírodovědné vzdělání je základem pro budoucí rozvoj naší země. Cena oceňuje mladé talenty a jejich objevy, které mohou přinést pokrok v klíčových oblastech. Zároveň nezapomínáme na důležitou roli pedagogů, jejichž práce často stojí v pozadí, ale má obrovský význam,“ vyjádřil se Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens v České republice, k vyhlášení letošního ročníku.
Kategorie a finanční odměny
V letošním ročníku bude rozděleno jeden milion korun napříč sedmi kategoriemi. Ocenění se dočkají nejen autoři nejlepších diplomových a disertačních prací, ale i jejich vedoucí. V průběhu minulých 26 let rozdělila společnost Siemens více než 16,4 milionu korun mezi 470 vítězů z řad studentů, vědců a pedagogů.
Kategorie pro letošní ročník jsou následující:
- Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu (jednotlivci nebo výzkumné týmy)
- Nejlepší pedagogický pracovník
- Nejlepší diplomová práce (oceněna budou první tři místa včetně vedoucích prací)
- Nejlepší disertační práce (oceněna budou první tři místa včetně školitelů)
- Zvláštní ocenění za vynikající kvalitu vědecké práce žen
- Nejlepší absolventská práce v oblasti konceptu Průmysl 4.0
- Nejlepší absolventská práce v oblasti chytré infrastruktury a energetiky
Odborné poroty a významní garanti soutěže
Každá z vyhlašovaných kategorií má svého odborného garanta, který zasedne v porotě a podílí se na vyhodnocování přihlášených prací. Mezi významné členy porot letos patří:
- prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc. (Akademie věd ČR) – předsedkyně poroty pro kategorii Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu,
- doc. Ing. Ladislav Janíček, Ph.D., MBA, LL.M. (rektor Vysokého učení technického v Brně) – porotce pro nejlepší diplomovou práci,
- doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc. (rektor Českého vysokého učení technického v Praze) – porotce pro nejlepší disertační práci,
- prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D. (předsedkyně České konference rektorů) – porotkyně pro nejlepšího pedagogického pracovníka,
- Ing. Eduard Palíšek, Ph.D., MBA (generální ředitel Siemens ČR) – porotce pro zvláštní ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce,
- prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc. (vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT) – porotce pro nejlepší absolventskou práci týkající se Průmyslu 4.0,
- prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D. (ředitel CEET na VŠB-TU Ostrava) – porotce pro nejlepší absolventskou práci zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou.
Úspěchy minulého ročníku a nominace veřejnosti
V loňském ročníku získalo nejvíce ocenění České vysoké učení technické v Praze, jehož studenti a pedagogové obdrželi šest ocenění. Následovala Akademie věd ČR s pěti oceněními a Vysoké učení technické v Brně se třemi oceněními. Po dvou oceněních získaly Univerzita Palackého v Olomouci a Masarykova univerzita. Univerzita Karlova a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích obdržely po jednom ocenění.
I letos může do nominací přispět široká veřejnost. Na webových stránkách www.cenasiemens.cz mohou lidé nominovat kandidáty a jejich práce. Pokud nominovaný kandidát uspěje, získá navrhovatel odměnu ve výši 10 000 Kč.
Historie a význam Ceny Wernera von Siemense
Cena Wernera von Siemense, která vznikla z iniciativy české pobočky Siemens a významných představitelů vysokých škol i Akademie věd ČR, se za 26 let stala jednou z nejprestižnějších nezávislých iniciativ svého druhu v České republice. Záštitu nad soutěží přebírají významné osobnosti včetně předsedy vlády Petra Fialy a ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška. Cena oceňuje vynikající vědecké a pedagogické počiny, přičemž jejím cílem je podporovat a motivovat mladé talenty a vědecké pracovníky v jejich snaze přinášet inovace do technických a přírodovědných oborů.
Díky bohaté historii, finančním odměnám a širokému záběru kategorií je Cena Wernera von Siemense vnímána jako klíčový prvek pro rozvoj technického a vědeckého potenciálu v Česku. Za dobu její existence bylo oceněno více než 470 talentů, pedagogů a vědců. Na jejich podporu a ocenění byla v minulých ročnících rozdělena částka přesahující 16,4 milionu korun.
Kandidáti se mohou přihlašovat do soutěže přes webové stránky www.cenasiemens.cz až do 30. listopadu 2024.