Řešení oplocení pozemku, o které se nebudete muset starat
Plot domu plní nejen ochrannou funkci vašeho soukromí a majetku, ale je také součást architektury, měl by tedy splňovat i estetické požadavky.
Hledáte vhodné oplocení pro váš pozemek a rádi byste pořídili takový plot, který nebudete muset rok co rok natírat, starat se o něj a zároveň bude originálním prvkem celého exteriéru? Pak vám přinášíme informace o nejpraktičtější variantě – plotu z lícových cihel nebo obkladových pásek. Cihlový plot podtrhne celkový dojem každého rodinného domu.
Stavba cihlového plotu
U výstavby cihlového plotu máte na výběr ze dvou variant:
- stavět plot rovnou z lícových cihel,
- vyzdít konstrukci ze ztraceného bednění a následně oblepit obkladovými pásky.
Přednosti lícových cihel a obkladových pásků
- 100% přírodní a ekologický materiál
- vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům
- mrazuvzdornost
- nadčasový a originální vzhled
- snadná údržba s minimálními náklady
- rozmanitý výběr barev, rozměrů a typů
- dlouholetá životnost
Lícové cihly se vyrábějí ražením hlíny do formy předem vysypané pískem. Písek zamezuje přilepení hlíny k formě a vytváří na cihlách typickou zvrásněnou strukturu. Vznikají tak unikátní kusy, které nejsou totožné a připomínají ručně dělané cihly. Následně se cihly z forem vyjmou, suší se a nakonec se vypalují ve speciálních pecích při velmi vysokých teplotách. Teplota a speciální písky mají vliv na výslednou barvu cihly. Cihly se nabízí v široké škále barev a odstínů – od světlých krémových odstínů, přes klasické cihlové až po velmi tmavé.
Cihlové obkladové pásky se vyrábějí řezáním lícových cihel – jejich sortiment je tedy totožný. Tloušťka pásků je 2-2,5 cm a ke všem druhům se vyrábí také pásky rohové.
Plot z lícových cihel
Ploty z okrasných cihel lze vybudovat dvěma způsoby. Pokud chcete mít absolutní soukromí na pozemku, bude pro vás ideální plný plot z lícových cihel. V případě, že chcete do plotu zakomponovat i jiné materiály (dřevěná nebo kovová výplň), lze lícové cihly použít pouze jako konstrukci.
Při stavbě plotů z lícových cihel je nezbytné dodržovat správné technologické postupy. Do hloubky 80 až 120 cm je nutné vybudovat základ tvořený betonem nebo železobetonem. Důležitá je také vodorovná hydroizolace před založením první řady cihel, která by měla být nad terénem a zabránit tak přístupu vody do vyzděné konstrukce. Pro izolaci je vhodné nanést na plot dvousložkovou hydroizolační stěrku.
Plot z obkladových pásků
Obkladové pásky je nutné lepit na již vyzděnou konstrukci, opatřenou stěrkou z lepidla nebo perlinkou. Povrch musí být před lepením pásků rovný, pevný a soudržný. Pro zpevnění podkladu a menší nasákavost se doporučuje povrch nejprve napenetrovat. Pro dokonalý výsledek je klíčové správné rozkreslení a rozměření. Lepení pásků se provádí speciálním flexibilním lepidlem. V závěru se provádí spárování obkladových pásků mokrou nebo suchou metodou.
Čištění a údržba
Velké plus lícových cihel je jejich nenáročná údržba. Záleží samozřejmě na kvalitě cihel, profesionálním vyzdění a v neposlední řadě i na okolních vlivech v místě, kde žijete. Jelikož jsou cihly přírodním materiálem, je zcela běžné, že se postupem času vytváří na povrchu nějaký výkvět nebo mech, což dodává plotu kouzelnou patinu.
Preventivní ochrana
Jestliže chcete mít váš cihlový plot neustále v dokonalém stavu a preventivně ho chránit před vodou, prachem a jinými nečistotami, lze plot impregnovat. Impregnační prostředky zajistí cihlám tzv. samočistící schopnost. Vhodné jsou například NANO impregnační nátěry.
Černání povrchu
Pokud žijete v rušném městě, kde je velký provoz a znečištěné ovzduší, může se stát, že cihly začnou časem černat. Jde o chemickou reakci, kdy se vytváří síranový povrch reakcí vápenného složky cihly s oxidem uhličitým. Problém vzniká hlavně na místech, kde není prach spláchnut deštěm. Pro čištění se používají speciální bezvodé pasty na bázi fluoridu amonného. Na suchý povrch se nanese přípravek, nechá se pár minut vpít, poté se povrch čistí tryskem tlakové vody. Jiné čištění není doporučováno, jelikož by při odstraňování síranového povrchu mohlo dojít k narušení vrchní hladké vrstvy cihly, která brání nasáknutí a průchodu vody dovnitř materiálu.