20. dubna 2021
Kategorie: PR tipy

Proč alkohol a sauna nejdou dohromady?

K saunování patří klid a relaxace. Nemusí to však být pravidlem, vždyť ať je v sauně veselo! Takže proč skvěle rozjetou párty nebo alkoholový dýchánek nezakončit v sauně? A bude vám to stále připadat jako dobrý nápad, i když vám prozradíme, že jen ve Finsku má alkohol ve spojení se saunováním na svědomí až 25 úmrtí ročně?

S alkoholem do sauny? Ale jen když je vypnutá!

Asi všichni víme, co s lidským organismem dělá alkohol. Buď jsme to již zažili na vlastní kůži (někdo více, někdo méně) nebo to známe ze školních lavic:

  • alkohol zvyšuje krevní tlak, rozšiřuje cévy
  • alkohol dehydratuje, tělu chybí tekutiny ve formě vody
  • alkohol zatěžuje organismus, ledviny, játra i srdce

Finská sauna má na naše tělo podobný vliv jako alkohol. A to je ten problém.

Vysoké teploty v sauně, které nezřídka dosahují i 100 °C, představují i pro zdravý organismus velkou zátěž. Tradiční suchá sauna je charakteristická velmi suchým vzduchem, ale našemu tělu moc nepomůže ani to, když zvýšíme vlhkost pomocí vody vylité na saunové kameny.

Během saunování se zahřívá nejen pokožka, ale i vnitřní orgány. Se stoupající teplotou se tělo snaží vypořádat tak, že se začne potit. Pot ochlazuje tělo, ale společně s ním přicházíme o tekutiny. Ve spojení s alkoholem organismus ohrožuje rychlá dehydratace.

V horkém prostředí sauny se zvyšuje tepová frekvence srdce, rozšiřují se cévy, aby mohla proudit čerstvá a okysličená krev do všech tkání. To vše představuje zátěž pro vnitřní systém organismu. S nula procenty alkoholu v těle to není problém.

S alkoholem v krvi lidský metabolismus pracuje velmi rychle. Takže, pokud opilí vejdete do sauny, horko negativní účinky alkoholu okamžitě násobí. Během krátké doby vám hrozí infarkt, mozková mrtvice nebo v lepším případě úpal či silná nevolnost.

Vlivem opilosti také dochází v saunách často k úrazům, popáleninám nebo zlomeninám.

Ale s kocovinou mi sauna pomůže!

Nepomůže. Tento mýtus je však bohužel v naší společnosti zakořeněný. Již tak dehydratovaný organismus po prohýřené noci plné alkoholu naopak bude v sauně doslova trpět.

Výsledkem kocovinového saunování bude téměř jistě silná bolest hlavy a nejspíše se vlivem horka během krátké doby vrátíte do stavu opilosti, v jakém jste byli večer. A to asi nechcete.

Takže pamatujte: sauna vám jen prodlouží fázi kocoviny.

Abyste se zbavili nežádoucích látek, naordinujte si saunu nejdříve na další den. Tak bude mít požadované detoxikační účinky a pomůže vám zbavit tělo všeho zlého.

www.saunasystem.cz

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: