25. ledna 2022
Kategorie: Zvědavec

Po více než 6 týdnech se vrátili z Antarktické expedice na Mt.Vinson a jižní pól domů do České republiky čeští polárníci Petr Horký a Václav Pištora

Od 1.12. se Horkému podařilo vystoupat na nejvyšší horu Antarktidy Mount Vinson a také dojít na jižní pól. K přechodu Grónska anebo mongolského jezera Khovsghol si tak jako první Čech vedle pólu chladu na Sibiři (nejchladnější obydlené místo světa) a severního pólu přidal i ten třetí, jižní. Pištora si připsal úspěšný pochod na jižní pól.

Problematické počasí – Mount Vinson

Na Mount Vinson (4892 mnm) musel stoupat dvakrát, když jej poprvé z vrcholového tábora až do base campu vyhnala sílící bouře. „V High campu jsme se sešli se skupinkou vedenou slavným nepálským lezcem Nimalem Purdžou (14 osmitisícovek za 6 měsíců) a se zkušenou ruskou výpravou.  „Doufal jsem, že tito zdatní lezci usoudí, že si v bouři nějak poradíme, ale jejich společná reakce byla opačná: budeme čekat a doufat, že vítr na chvíli poleví, pak všechno sbalit a rychle pryč odtud!” Na druhý pokus, 16.12.2021 (55 let po prvním výstupu), už stanul za silného větru a teplotě -25 na vrcholu.

Letošní antarktické, astrální léto bylo trošku problematičtější, po výjimečně chladné polární zimě se ukázalo chladné a neklidné počasí i v létě. V základním táboře pod horou Vinson jsme strávili 5 dní čekáním, až se podmínky umoudří a bude možné letět zpět. V základně Union Glacier jsem se potkal s Vaškem Pištorou a stejně jsme čekali další dny, než se bylo možné vydat k pólu. Přišlo to nakonec jako dárek k Ježíšku,” dodává Horký.

Silvestr a Nový rok na jižním pólu

Během sportovního dosažení jižního pólu, kterým je poslední stupeň, 112 km, jsme sice měli slunečno jen jeden jediný den, ale podmínky naštěstí umožňovaly fungování venku. Jen jednou jedinkrát jsme strávili půlden ve stanech čekáním, až se utiší vichřice. Teploty se jinak pohybovaly kolem minus dvaceti, snad jen jeden den to šlo pod mínus třicet. Když šlapete na lyžích a táhnete sáně, docela se zahřejete, takže pokud není vyloženě vichřice, jde se dál.” říká Pištora. Na jižní pól pak Horký a Pištora dorazili na Silvestra 31.12.2021 a zůstali tam do 2.1.2022. „Bylo to štěstí, protože toto by se nikdy nepodařilo naplánovat. „Tak jsme mohli oslavit 110 let od dosažení pólu Amundsenem i Scottem (14.12.1911 a 17.1.2012). Navíc jsme také viděli přesné geografické označení pólu na dvou místech, protože 1.1. se vždycky přeměřuje a posouvá na aktuální pozici, která bývá až o 10 metrů jinde než ta předchozí.” říká Horký.

V roce 2008 Horký společně s Miroslavem Jakešem donesli na severní pól CD s hrou divadla Járy Cimrmana Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Letos s sebou Petr táhl celou cestu ukulele, aby pak přímo na jižním pólu zahrál a zazpíval píseň ze stejné hry Polární noc má zvláštní moc. viz youtube.

Covid v Antarktidě

Návrat domů se pak opět posouval, protože posádka jediného letadla, které zajišťuje pohyb mezi jihoamerickým Chile a Antarktidou, měla ve svých řadách Covid a chilské úřady letadlo kompletně uzemnily. Do Puntas Arenas, se tedy polárníci dostali až 11.1.2022. Teprve po všech dalších testech a formalitách bylo možné vydat se zpět domů do ČR. „Při tom všem jsme spolu s Petrem měli vlastně pořád neuvěřitelné štěstí, protože se nám oběma podařilo splnit vytyčené cíle. Poslední zprávy před odletem domů říkaly, že covid už se objevil i v táborech v Antarktidě, a tak se v těchto dnech třeba stahuje celá skupina horolezců z Mt.Vinsonu, a jiným byla zrušena už samotná cesta do Antarktidy,” dodává Pištora.

Jde o ideály

Hlavním cílem této výpravy bylo podle Horkého hlavně připomenutí idealismu, který je v pozadí jakéhokoli lidského konání. „Někteří lidé se právě v dnešní ne úplně snadné době obracejí k pragmatismu a k takové té obchodnické maximální efektivitě, ale jsem přesvědčen, že je to veliký omyl. To, co právě teď potřebujeme nejvíc, je schopnost rozeznat hodnoty, které nás převyšují a s jejich vědomím konat. Polární výpravy v minulosti i dnes jsou čirou ukázkou toho, že v pozadí jakékoli lidské činnosti, je na začátku ideál, touha, myšlenka, a až jejím naplněním někdo dojde na pól, někdo jiný vybuduje firmu anebo léčí pacienty. Pokud by v pozadí toho všeho byl vždy jen efekt, zisk a prospěch, ztratili bychom to hlavní, co nás dělá lidmi,” popisuje Horký.

Bude kniha a TV seriál

Z této a z dřívějších Horkého polárních expedic vznikne televizní seriál a kniha. „Pracovní název je Bílá kniha. Za těch snad 15 let, co jezdím do zimy, jsem nastřádal tolik příběhů a neuvěřitelných zážitků, z minulosti i současnosti, že to už všechno dohromady dozrálo do uceleného tvaru. Troufám si říct, že to jsou jakési dobrodružné pohádky pro dospělé, protože je to mnohdy až neuvěřitelný souboj dobra se zlem. Ale nic jsem si nevymyslel, všechno to napsal sám život, polární podmínky a lidské touhy,” dodává Petr Horký.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: