23. června 2021
Kategorie: PR tipy

Nejoblíbenější koníček na světě? Sběratelství! Co se dá sbírat a na čem vydělat?

Sběratelství je volnočasová aktivita, jejíž podstatou je hromadění předmětů určitého druhu. Cílem sběratele však nemusí být pouhá kompletace sbírky, ale také sbírání zážitků s tím souvisejících. Historie sběratelství se píše již po několik staletí a za průkopníka lze s trochu nadsázky považovat Karla IV., který sbíral relikvie. Nicméně zárodky položili ještě dávno před ním lovci a sběrači. Proč nás sbírání všeho možného fascinuje, jak vypadají současně trendy – a dá se na tomto koníčku vydělat? To vše se dozvíte v následujících řádcích.

Podle psychologů je motivací ke sbírání touha v něčem vynikat. Sběratele navíc často žene kupředu touha po vytvoření něčeho, co je přežije a stane se odkazem pro příští generace. Specifickou sortu sběratelů patří milovníci historických předmětů. Většinou jde o lidi, kteří se věnují studiu historie a sbírání je pro ně pomyslnou třešničkou na dortu jejich zájmu.

Sbírání je zkrátka radost a má velmi pozitivní vliv na naši psychiku. Umožňuje nám „vypnout“ a alespoň na chvíli zapomenout na všední starosti. Podle psychologů sběratelé v době, kdy se právě věnují svému hobby, ztrácí pojem o čase a prožívají tzv. „flow“. A samozřejmě nelze opomenout sbírání za účelem zisku. V případě některých sběratelů se koníček transformuje na plnohodnotný způsob obživy.

Jaké věci jsou dnes v hledáčku sběratelů?

To nejlepší na sbírání je, že se může týkat čehokoliv. Zlatou klasiku představují známky a mince. Takové sbírky mohou mít vskutku zajímavou hodnotu, která v průběhu času roste. Přirozeně záleží na množství dílčích faktorů, které souvisí s daným typem předmětu. U numismatické sbírky jsou to především sběratelská obliba, historický kontext, ale tak tzv. chyrožaby – odchylky ve výrobě. Zhodnocení některých kousků je neuvěřitelně vysoké. Své o tom vědí především majitelé pamětních mincí zvaných Svatováclavský dukát. Razí se od roku 1923 a jejich hodnota se prakticky vždy zmnohonásobí.

Mezi další populární sběratelské artikly lze zařadit pamětní bankovky, starožitnosti a umělecká díla a v posledních letech i gramofonové desky.

Funko POP – panáčci s velkými hlavami

Sbírat se dá opravdu cokoliv a v podstatě záleží pouze na vkusu a finančních možnostech sběratele. Pokud jde o současné trendy, nelze nezmínit figurky Funko POP, které vyrábí americká společnost Funko Inc. Pravděpodobně jste se s nimi již někde setkali a vryly se vám do paměti charakteristickou velkou obdélníkovou hlavou. Možná byste si jich i několik koupili – kdybyste v té chvíli tušili, že jde o mega-úspěšný fenomén.

O figurky Funko POP je zájem nejen v zahraničí. Sbírání propadli i čeští sběratelé a někteří jich doma mají požehnaně. Jeden z nejzapálenějších před dvěma lety v rozhovoru pro deník Blesk uvedl, že jeho sbírka čítá 1091 kousků. Nyní to jistě bude podstatně více.

Ptáte se, proč jsou „POPky“ tak atraktivní? Důvod je prostý. Báječně vypadají a jsou cenově dostupné. Přesněji dostupnější než některé jiné sběratelské předměty, cena jedné figury se pohybuje kolem 300-400 korun. Ale nenechte se zmást, také v případě tohoto popkulturního hitu se ceny některých kusů mohou vyšplhat až na násobek původní hodnoty. Nejdražší Funko POP figurka byla vydražena dokonce za 6750 amerických dolarů. Jednalo se o slona Dumbo.

U nás seženete figurky Funko POP například v e-shopu prokonzole.cz, kde najdete edici Funko POP Stranger Things s postavičkami oblíbeného amerického seriálu, ikonické hrdiny a záporáky v edici Funko POP Marvel a v neposlední řadě staré známé z Bradavic v rámci edice Funko POP Harry Potter.

Pokud máte děti, neváhejte jim pár figurek pořídit. Kdo ví, třeba se trefíte do černého a za pár let zjistíte, že vám na poličce odpočívá vyhledávaná raritka. Anebo si jich pár pořiďte pro sebe a nevytahujte je z krabice, protože právě díky tomu může být sběratelská hodnota ještě o něco vyšší.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: