Představení: Mini-notebooky Asus Eee PC
Možná jste se již s notebooky Asus Eee PC, ať už třeba jen při surfování, setkali. Pokud ne, zbystřete oči a pozorně čťete. V tomto článku zběžně prolítneme jejich historii a probereme, k čemu jsou vlastně ony Eee PC a podobná zařízení určena.
Asus Eee PC a konkurenční zařízení, které se v poslední době objevují jako houby po dešti a bezpochyby se stále objevovat budou, nazýváme tzv. mini-notebooky nebo též netbooky, což víceméně charakterizuje jejich určení k snadnému využívání možností internetu odkudkoliv.
Tento druh notebooků se vyvinul zčásti ze subnotebooků, což jsou menší verze klasických notebooků (cca do 12“ displeje) a zčásti z UMPC alias Ultra-mobile PC což jsou extrémně malá přenosná zařízení, které na svou budoucnost díky stupni rozšíření a cenové dostupnosti mobilního připojení a hlavně cenovým nákladům na zařízení samotné, především v naší republice teprve čekají.
Většina lidí a hlavně dětí po vlastním počítači či notebooku vždy toužila. Cenové relace těchto zařízení však nebyly pro všechny příznivé a nápad prodávat takto levné notebooky se stal pro výrobce a především společnost ASUS zlatým dolem.
K tomu však vedla mírně trnitá cesta. Aby byly obě strany spokojeny, bylo potřeba stlačit výrobní náklady na co nejmenší možnou hodnotu, pro což se ideální podmínky naskytly docela nedávno a bylo nutno začít s opravdu masovou výrobou.
Co v sobě skrývá?
Výsledek na sebe nenechal, i přes několikrát odložené datum uvedení na trh a stále se zvyšující ohlašovanou cenou z původních 200 dolarů, dlouho čekat a začala se psát první kapitola. ASUS přišel s modelem 700/701, jehož cena byla velice příznivá například díky použití SSD disků (jejichž odolnost jde navíc ruku v ruce s mobilitou) a vlastního Linuxového operačního systému přizpůsobeného pro co nejjednodušší ovládání. Tímto modelem společnost ASUS nastartovala kolem levných laptopů opravdovou nákupní mánii. Poznámka: Bílý model s předinstalovaným Linuxovým systémem jde nyní na odbyt tak málo, že jeho cena spadla pod hranici 5000 Kč a blíží se tak původně oznámeným $200.
Brzy na to se začala psát kapitola druhá, protože do hry vstoupil samotný Microsoft. Ten nemohl na úspěch éééček jen přihlížet (čemuž přispěla nejen vidina prodejnosti, ale i expanze na malé, technologicky zaostalejší země, kde tak Microsft získá spoustu nových zákazníků) a začal s ASUSem spolupracovat a objevily se tak verze modelu 701 s již předinstalovaným systémem Windows XP Home. Tím se defakto ohromný úspěch těchto levných mobilních odnoží notebooků potvrdil a to až do té míry, že Microsoft i přes ukončení prodeje svého operačního systému XP jej bude výrobcům netbooků nabízet do roku 2010 přičemž podpora k systému bude poskytována až do roku 2012.
Po úspěších, jež modely 701 sklidily, se postupem času nenasycený trh začal ozývat po jejich nedostatcích. Hlavním byl nevyužitý rám okolo displeje, jehož eliminace by mohla zvednout úhlopříčku displeje na celých 9 palců bez nárůstu velikosti zařízení a tak se také stalo. ASUS přispěchal s novým modelem 900. To však nehrálo do karet s uvedením dlouho očekávané přelomové platformy Atom společnosti Intel. Nové procesory Atom byly dimenzovány s ohledem na mobilitu a tím pádem i extrémně dlouhou výdrž. Proto ASUS takřka okamžitě přišel s inovovaným modelem 901, který již naplno možnosti procesorů Atom využívá. Výkon se oproti původně použitému Celeronu moc neliší, nicméně výdrž, která dosahuje až úctyhodných 7 hodin, se nedá srovnávat. Model 901 se považuje v době zveřejnění tohoto článku i přes mladšího brášku 1000 za nejlepší možnou koupi!
Uvedením této klíčové platformy si mini-notebooky vydobyly své pevné místo na trhu. Intel navíc tuto platformu hodlá stále rozvíjet i pro své MID (Mobile Internet Device) zařízení, která jsou ještě menší odnoží na začátku zmíněných UMPC.
V poslední době ASUS se svými Eee PC stále expanduje. Od devítistovké řady jsou notebooky prodávány již pod samostatnou značkou Eee PC.
Nová řada Eee PC
Nedávno byla na trh uvedena řada 1000. Jak už název napovídá, úhlopříčka displeje činí 10“ a došlo i k nárůstu celkových rozměrů. Dostupné jsou hned 3 modely, z nichž dva jsou osazeny již klasickými pevnými disky s kapacitou 80GB a byly ohlášeny i nové verze využívající starých šasí řad 700 a 900.
Kromě toho ASUS prezentoval pyramidu zobrazující hierarchii rodiny Eee PC, v níž nastínil, že hodlá s Eee zaútočit i na poli vyšší třídy a designu. Ohlášeno bylo okolo 20 nových modelů a kromě notebooků se brzy setkáme se značkou Eee i u mnoha dalších odvětví.
Za zmínku stojí levné stolní počítače Eee Box, které by se měly dostat do prodeje co nevidět a je jim věštěna zčásti obdobná obliba jako u Eee PC. Je však nutno brát v potaz, že nyní počítače tak atraktivní, jako vlastní notebook zdaleka nejsou.
Samozřejmě, že konkurence Eee PC je obrovská, nicméně společnost ASUS se příležitosti chytila za vlasy a udělala si tak obrovský náskok. Brzy se však setkáme s velmi očekávanými žhavými konkurenty jako je Acer Aspire One či M310 české společnosti Mivvy!
Sleva na Mini-notebooky Asus Eee PC
Závěrem nutno podotknout, že se jedná o opravdu revoluční zařízení určená opravdu všem. Nejen pro muže navštěvující portál Pro-Muze.cz, nýbrž pro všechny bez ohledu na pohlaví a věk. Skvěle poslouží jako dokonalý společník ať už ve školách či při studiu, profesionálům pro práci a poznámky na cestách ba i jako hlavní počítač nenáročným rodinám.
Prostě Eee! EASY to Learn, EASY to Work and EASY to Play
Dočetli jste tento článek až do konce ? V tom případě pro Vás máme připravenou slevu 50 Kč na nákup libovolného zařízení u SmartBook.cz , který se na Asus Eee PC a veškerá přenosná zařízení úzce specializuje.
Při posledním kroku objednávky do pole Slevový kupón zadejte: p-m_cz_b58
Navíc ke každému nákupu u SmartBook.cz , rovněž obdržíte slevu na samolepku u Skinbook.cz , s níž můžete svého nového miláčka učinit ještě atraktivnějším a osobitějším.