04. června 2021
Kategorie: Zvědavec

Mapučové: Indiáni, kteří už půl milénia vzdorují bílému muži

Když se mluví o amerických Indiánech, pravděpodobně si představíte Vinnetoua, případně divochy s podivnými zvyky a představami o životě a spravedlnosti, které západní civilizace různými prostředky prakticky zlikvidovala. Některé kmeny byly poraženy silou, jiné podlehly nakažlivým nemocím či alkoholu, další byly zotročeny. Některé vyhynuly tak nějak přirozeně.

V Jižní Americe ještě Indiáni nevymřeli

Ale v Jižní Americe stále ještě existují Indiáni, kteří si žijí po svém a z bělochů si nedělají hlavu. Mapučové patří mezi ně. Španělům a později i Chilanům a Agentincům vzdorují už bezmála pět set let. V současnosti je jich asi milion a stále ještě se jim daří držet si svou kmenovou identitu. A díky značné míře autonomie, kterou se Mapučům podařilo získat, pravděpodobně ještě několik generací vydrží.

Obávaní bojovníci na koních

Aby ne, když v bitvách s Mapuči prohrávali i obávaní španělští conquistadoři. Mapučové se totiž jako jeden z prvních indiánských kmenů vůbec naučili sedlat koně, čímž odstranili jednu ze zásadních strategických výhod Evropanů. Jejich poslové dokázali předávat důležité zprávy stejně rychle jako ti evropští a Mapučové navíc byli díky perfektní znalosti terénu a vysoké mobilitě schopni zasazovat Evropanům nečekané rány do týlu.

Povstání v roce 1934

Španělům se Mapuče nepodařilo pokořit nikdy a jejich území tak zůstávalo dlouhá století zcela nezávislé. Chilanům se lstí podařilo tuto oblast anektovat na konci devatenáctého století, zhruba o čtyřicet let později však Mapučové povstali. Boje byly krvavé, neboť Mapučové mají za uplynulá století válku v krvi. Chilané sice nakonec uspěli, ale Mapučové mají i nadále velkou míru autonomie, a tak na ně stále ještě můžete v Jižní Americe narazit.

Kromě Mapučů doposud existuje ještě několik dalších indiánských kmenů, například:

  • Ponca
  • Chickahominiové
  • Mattaponi
  • Pamunkejové
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: