29. června 2022
Kategorie: PR tipy

Malé dopravní nehody: Jak při nich postupovat?

Dopravní nehody jsou bohužel nedílnou součástí života řidiče. Naštěstí se hned nemusí jednat o vážné nehody. K drobnému odření auta při parkování nebo lehkému nedobrždění v zácpě ale dojde snadno. Je proto důležité vědět, jak se v těchto případech zachovat, abyste předešli zbytečným komplikacím.

Co udělat jako první?

Ať už se vám přihodí velká nebo malá dopravní nehoda, vždy je potřeba dodržet pár jednoduchých pravidel. Jako první zastavte, zabrzděte své auto a vypněte motor, abyste předešli případnému požáru. Poté si před opuštěním vozidla nezapomeňte obléct reflexní vestu.

Pokud se nacházíte na vozovce, kde je velký provoz a auta zde jezdí rychle, vystupujte opatrně z vozidla. Pokud na první pohled nedošlo ke zranění osob či nehrozí bezprostřední nebezpečí požáru, umístěte co nejrychleji do vhodné vzdálenosti výstražný trojúhelník. Berte přitom v potaz, že řidiči musí mít čas na trojúhelník zareagovat. Proto ho dejte například před zatáčku, za kterou s vozem stojíte, a ne těsně za vaše auto.

Stojíte-li na frekventované silnici, je také bezpečnější, aby všechny osoby opustily vůz (ideálně v reflexních vestách) a počkali v bezpečné vzdálenosti od vozovky. Z drobného ťuknutí v zácpě na dálnici může totiž kvůli nepozornosti řidiče rázem být mnohem vážnější nehoda, a tak je dobré se v odstaveném autě nezdržovat.

Jak a kdy nahlásit nehodu pojišťovně?

Povinné ručení viníka pokryje škodu poškozeného účastníka. V případě, kdy se ale neshodnete na tom, kdo nehodu zavinil, musíte počkat na příjezd policie. V takové situaci se pak pojišťovna o nehodě informuje především z policejního protokolu.

Povinné ručení sice musí mít sjednané každý řidič. Na trhu je ale nespočet rozdílných nabídek. Pro vyhledání toho nejvýhodnějšího je skvělým pomocníkem bezplatná kalkulačka povinného ručení, díky které nebudete za pojištění zbytečně přeplácet. Najdete si tak ideální nabídku podle svých představ.

Je vhodné, aby viník ihned informoval svoji pojišťovnu o vzniku pojistné události. Ta by vás pak měla obratem kontaktovat. Nezapomeňte také informovat svoji pojišťovnu v případě, že máte sjednané havarijní pojištění. Další informace o tom, jak a do kdy je nutné pojistnou událost nahlásit, se dozvíte zde.

Kdy (ne)volat policii?

Dopravní nehody lze obecně rozdělit na velké a malé. Aby byla událost klasifikována jako malá dopravní nehoda, musí splňovat několik kritérií. Policii nemusíte volat v případě, že:

  • nebyla způsobena škoda třetí osobě či škoda na veřejném majetku,
  • nedošlo ke zranění či smrti,
  • nevznikla škoda vyšší než 100 000 Kč,
  • jste se dohodli s účastníkem nehody.

Právě od domluvy s dalším účastníkem nehody se odvíjí to, jaký bude váš další postup. Je to  důležité i pro pojistné plnění povinného ručení. Připravte se, že pojišťovna si bude zjišťovat co nejvíce informací. Proto je dobré si škodu pečlivě nafotit a vše, na čem se s dalším účastníkem shodnete, řádně sepsat a podepsat.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: