25. května 2021
Kategorie: PR tipy

Limitovaná edice PRIM ORLÍK TITAN

Hodinky PRIM ORLÍK, které dnes považujeme za největší ikonu československé hodinařiny, byly v polovině 60. let 20. století vyrobeny v závodě v Novém Městě nad Metují pro československou armádu. Aktuální limitovaná edice společnosti ELTON hodinářská, která je jediným pokračovatelem novoměstské hodinářské tradice, se proto nese v netradičním armádním vzhledu. Výjimečný je i materiál pouzdra, které je vyrobeno z titanu.

Unikát, který nemusíte schovávat v trezoru

Inspirací pro osmdesátikusovou limitovanou edici se stal prvotní účel hodinek PRIM ORLÍK. Původně totiž vznikly přímo na zakázku Ministerstva národní obrany pro průzkumné jednotky tehdejší Československé lidové armády. Model PRIM ORLÍK TITAN se proto nese ve vojenském duchu. Vzhledem k propracovaným detailům, inovacím v designu a titanovému pouzdru však osloví nejen milovníky army stylu nebo sběratele hodinek PRIM. Nová limitovaná edice je určena pro všechny, kdo své zápěstí chtějí ozdobit unikátním kouskem, který však mohou nosit i každý den.

Nejvýraznějším prvkem designu je číselník vyvedený v kombinaci charakteristické army zelené barvy se žlutými indexy. Stejně jako u původního modelu z roku 1965 je číselník přímo propojen s uložením strojku do pouzdra. Zřetelné indexy pak reflektují na jeden ze základních požadavků, který musely hodinky dle zadání armády splňovat, tedy výborná viditelnost ve tmě a pod vodou.

Dalším prvkem, který hodinkám dodává na výjimečnosti, je pouzdro vyrobené z titanu. Tento materiál je díky své tvrdosti odolnější proti poškrábání, zároveň ale zajišťuje komfortnější nošení. Hodinky jsou totiž oproti standardní ocelové verzi výrazně lehčí. Tryskaná úprava pouzdra odkazuje na ikonický model, pro který byl matný povrch typický.

Souřadnice na číselníku

Designéři ozvláštnili hodinky PRIM ORLÍK TITAN řadou promyšlených detailů a symbolů. Pod zvětšeným subdialem najdeme souřadnice manufaktury ELTON hodinářská, vyvedené podle vojenských pravidel. Bok titanového pouzdra zdobí stylizovaná silueta letícího orla, která odkazuje na název hodinek. Na korunce je vygravírovaný nevykrytý znak, symbolizující československou vlajku v armádním provedení.

Neméně zajímavá je pak zadní strana hodinek. Do dýnka je namísto skla s průhledem na strojek vsazena stříbrná mince s reliéfním znakem výsadkového a průzkumného vojska. Hodinky pohání manufakturní strojek PRIM s automatickým nátahem.

Netradiční je samotné balení limitované edice. Jedná se o autentickou repliku vojenské kožené brašny, používané v československé armádě po 2. světové válce. Zajímavostí je, že z téže kůže je vyrobený také řemínek hodinek. Výjimečnou edici pak doplňuje armádní nůž VO-7, používaný od počátku 50. let 20. století jako první oficiálně schválený nůž v historii československé armády.

ORLÍKY přežily pád na beton, zamrznutí i vaření

Původní hodinky PRIM ORLÍK byly vyrobeny pro československou armádu. Podle zadání měly hodinky, určené pro průzkumné jednotky, splňovat na svou dobu náročné požadavky. Armáda kladla důraz zejména na odolnost, přesnost a viditelnost. Aby se přesvědčili o splnění úkolu, podrobili vojáci hodinky náročným a někdy značně neobvyklým zkouškám. Kromě toho, že byly hodinky vojáky používány při všech denních činnostech, přežil ORLÍK také shoz padákem, pád na betonovou podlahu a dokonce 10 000 hodů kulečníkovou koulí.

Testování probíhalo i v extrémních podmínkách, někdy ne zcela úmyslně. „Hodinky byly zamrznuty v ledu a při rozehřívání vystaveny teplotě varu 2 – 3 minuty, protože se na ně zapomnělo,“ píše se například v armádních protokolech. Nutno říci, že primky ve všech zkouškách obstály.

Postupně bylo pro armádní potápěče vyrobeno 300 kusů modelu PRIM ORLÍK. Armáda původně požadovala 600 kusů, vzhledem k nedostatku speciální nerezové oceli na pouzdro hodinek však nebyl výrobce schopen požadavku vyhovět. Ověřovací série byla armádě předána 25. listopadu 1965. Na svou dobu šlo o mimořádné hodinky z hlediska technologie i designu. V této podobě již národní podnik ELTON hodinky pro žádného zákazníka nevyrobil. Také to přispělo ke vzniku československé hodinářské ikony.

www.prim.cz

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: