10. července 2024
Kategorie: PR tipy

Kyberbezpečnost na cestách: Ochraňte se před online hrozbami

S blížícím se létem se mnozí chystají na zasloužené dovolené do zahraničí. Cestování s sebou ale přináší i jistá rizika, a to v online světě. Bez ohledu na to, zda míříte na tropickou pláž nebo do rušného velkoměsta, dodržování základních principů kybernetické hygieny je důležité pro vaši bezpečnost v digitálním prostředí.

Proč je kybernetická hygiena na cestách důležitá?

Kybernetická hygiena se podobá té osobní – základem je dodržovat každodenní rutinu, která zahrnuje osvědčené postupy pro udržení vašeho digitálního prostředí v čistotě, a to i během cestování. Na dovolenou si většina z nás bere notebooky, chytré telefony a další zařízení, tzv. koncové body, které se připojují k různým Wi-Fi sítím v hotelech, na letištích, v kavárnách a dalších veřejných místech. Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední body v síti, představují snadný cíl pro kybernetické útočníky.

Při cestování se uživatelé připojují k různým zařízením. Pokud je ale mobilní telefon nebo notebook během cesty napaden malwarem, jako jsou viry, hrozí, že po návratu z dovolené infikuje i domácí nebo firemní síť. Hackeři pak snadno proniknou do systému, můžou ho zevnitř skenovat a později zneužít třeba pro ransomwarový útok,“ varuje Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.

Jak se chránit na cestách?

1. Aktualizace systémů a aplikací:

Základní ochranou proti kybernetickým útokům je pravidelná aktualizace operačních systémů a aplikací na vašich zařízeních. Nepodceňujte toto preventivní opatření, ať už cestujete nebo ne. V obchodě App Store a Google Play Store naleznete informace o tom, proč daný prodejce aktualizaci doporučuje. Často se nejedná o nové funkce nebo uživatelské rozhraní, ale o bezpečnostní opravy a záplaty pro známé chyby. Pokud aplikace neaktualizujete, útočníci můžou zneužít tyto slabiny a napadnout vaše zařízení.

2. Pozor na neznámé soubory a QR kódy:

Vyhýbejte se instalaci souborů z neznámých zdrojů. Než si cokoli stáhnete, ujistěte se, že stahujete originální soubor a ne phishingovou návnadu. Obezřetnost je nutná i při skenování QR kódů, které se v posledních letech staly populárními. Po naskenování se může otevřít kompromitovaná webová stránka a stáhnout do vašeho zařízení malware.

3. Nesdílejte svá zařízení a buďte opatrní s Wi-Fi:

Nepůjčujte svůj notebook ani telefon cizím lidem, i když to s nimi myslíte dobře a chtějí si jen něco prohlédnout. Mohou se tak snadno dostat k vašim osobním datům a infikovat vaše zařízení malwarem. Totéž platí pro připojování neznámých USB disků. Vždy mějte u sebe svůj vlastní nabíjecí kabel a nenechávejte notebook bez dozoru, i když je jen na chvíli. Zařízení by mělo být vždy uzamčené heslem, které by mělo být dostatečně silné a složité.

4. Vyhýbejte se online platbám a přihlašování na veřejných Wi-Fi:

Připojení k veřejným Wi-Fi sítím v místech s velkým pohybem lidí představuje riziko. V případě slabého zabezpečení sítě je pro útočníky snadné proniknout do systémů připojených uživatelů. Proto se na veřejných Wi-Fi sítích vyhýbejte online platbám, bankovním operacím a přihlašování k citlivým webům.

5. Využijte vlastní hotspot nebo VPN:

Nejlepším řešením pro bezpečné připojení na cestách je pořízení SIM karty v dané zemi a vytvoření si vlastního hotspotu. Pokud cestujete do více zemí, zvažte investici do mobilního Wi-Fi routeru. Pro ještě větší ochranu doporučujeme používat VPN (Virtual Private Network), která šifruje internetový provoz a chrání vaše data před zvědavýma očima.

6. Ostražitost na sociálních sítích:

Obezřetnost je nutná i na sociálních sítích. Vyhýbejte se přihlašování k Wi-Fi sítím pomocí profilů na sociálních médiích. Provozovatelé těchto platforem tak můžou získat přístup k vašim citlivým informacím. Místo toho si pro cestování vytvořte jednorázový účet.

Dodržováním výše uvedených tipů pro kybernetickou hygienu na cestách se můžete chránit před online hrozbami a užít si dovolenou bez obav o bezpečnost vašich dat. Nezapomeňte, že ostražitost a zdravý rozum jsou v online světě vašimi nejlepšími zbraněmi.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: