29. června 2022
Kategorie: PR tipy

Jak vybrat ty správné pneumatiky pro váš vůz?

Výměna a nákup nových pneumatik jsou činnosti, které k provozování automobilu neodmyslitelně patří. Řada řidičů se nákupu nových pneumatik obává. Vědí, že existuje spousta typů a rozměrů, ale nemají představu, který je ten vhodný právě pro jejich vůz. Výběr tak svěřují například pneuservisům, což se může dost prodražit. Porozumět řeči výrobců pneumatik přitom není nijak komplikované.

To, jaké gumy můžete na váš vůz obout, najdete ve velkém technickém průkazu. Pro většinu automobilů dokonce existuje několik alternativních rozměrů, které je možné na discích vozit. Pojďme tedy rozklíčovat, co vlastně znamená, pokud například sháníte v rozměru 205 55 R16 letní či zimní pneu.

Letní, zimní nebo celoroční

První, co musíte při výběru obutí v internetovém obchodu vyfiltrovat, je jeho určení. Určitě jste slyšeli o tom, že existují pneumatiky letní a zimní. Ty druhé jmenované je třeba mít nasazeny vždy mezi 1. listopadem a 31. březnem, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo pokud lze takové podmínky předpokládat. Povinnost jezdit v létě na letních gumách neexistuje, ale rozumní řidiči tak činí, neboť vlastnosti těch zimních ve vyšších teplotách velmi negativně ovlivňují komfort jízdy, spotřebu i bezpečnost.

V posledních letech se v nabídce stále častěji objevují tzv. celoroční pneumatiky. Ty od prémiových značek nabízejí i solidní jízdní vlastnosti. Doporučit je lze všem klidnějším řidičům, kteří ročně nenajezdí mnoho tisíc kilometrů a v zimě je to netáhne do hor. Takoví motoristé si je budou pochvalovat a ušetří za pravidelnou výměnu.

Šířka, výška, průměr

To složité přichází na řadu právě teď – tři čísla udávající rozměr pneumatik. Například ten už jednou udávaný rozměr 205/55 R16. První číslo udává šířku běhounu od bočnice k bočnici v milimetrech. Za lomítkem se pak dozvíte, jak vysoká bude bočnice. Číslo 55 v tomto konkrétním případě znamená, že půjde o 55% ze šířky, a tedy nějakých 123,75 mm. Číslo na konci doplněné písmenem R udává průměr disku kola, na který půjde nasadit, a to v palcích. Naše pneumatika se pak hodí na šestnáctipalcové kolo. Na větší ani na menší nepůjde.

Rychlostní a hmotnostní index, DOT

Na bočnici pneumatiky se kromě tří výše zmíněných čísel dozvíte i další informace. Obvykle je tu ještě vylisováno jedno většinou dvouciferné číslo kombinované s písmenem. Číslo s písmenem jsou tzv. hmotnostní a rychlostní indexy a určují maximální zatížení pneumatiky. Jejich škálování snadno najdete v různých tabulkách na internetu a určitě nikdy nekupujte obutí s nižšími indexy, než které jsou uvedeny technickém průkazu.

Poslední zajímavou informací je údaj DOT. Jedná se o čtyři čísla udávající, kdy byly pneumatiky vyrobeny. První dvojice popisuje týden a druhá rok. DOT 0122 tedy znamená, že gumy sjely z výrobního pásu v prvním týdnu roku 2022. Toto číslo si po koupi zkontrolujte. Prodejce smí za nové pneumatiky vydávat jen ty vyrobené nejdéle před rokem.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: